Connect with us

Dünya

Trump: ‘Fırtına öncesi sessizlikteyiz’

Published

on

Trump, eşi Melania Trump, üniformalı askeri liderler ve eşleriyle birlikte Beyaz Saray’da gazetecilere poz verirken, “Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Belki fırtına öncesi sessizliktir” dedi.

O sırada bir gazetecinin “Ne fırtınası Sayın Başkan?” sorusunu Trump, “Göreceksiniz” diye yanıtladı.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, Trump bu toplantı öncesinde de üst düzey savunma yetkilileriyle yaptığı toplantıda Kuzey Kore tehdidi ve İran’ın nükleer silah edinmesini engellemekten bahsetti.

Başkan Trump, “Kuzey Kore’de , hedefimiz nükleer silahlardan arındırmak. Bu diktatörlüğün ülkemizi ya da müttefiklerimizi hayal edilemez can kaybıyla tehdit etmesine izin veremeyiz. Bunun yaşanmasını önlemek için yapmamız gerekeni yapacağız. Ve gerekli olduğu takdirde yapılacak, inanın bana” diye konuştu.

BM Genel Kurulu’na geçen ayki hitabında Trump, ABD’nin, kendisini ya da müttefiklerini savunmak için, ihtiyaç duyulduğu takdirde Kuzey Kore’yi “tamamen yok edeceğini” söylemişti.

Trump, dün İran’a karşı da sert ifadeler kullanırken, bu ülkeyi uluslararası toplumla varılan nükleer anlaşmanın ruhuna uymamakla suçladı.

Yönetimden üst düzey bir yetkili, Trump’ın, İran’la anlaşmayı , Kongre’ye geri göndermesinin beklendiğini söyledi.

Trump yönetiminde birçok üst düzey pozisyonu emekli generaller üstlendi. Bunlar arasında Beyaz Saray Genel Sekreteri emekli general John Kelly, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster bulunuyor.

Trump toplantı sırasında askeri liderlerden, detaya girmeden, gerektiği takdirde kendilerine “askeri seçenekler” sunmada daha hızlı olmalarını istedi.

Başkan Trump, “Önümüzdeki dönemde, sizden, gerektiğinde bana çok daha süratli olarak geniş yelpazede askeri seçenekler sunmanızı bekliyorum. Hükümet bürokrasisinin yavaş olduğunu biliyorum ama bürokrasinin engellerini aşmada size güveniyorum” diye konuştu.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar