Ana sayfa Dünya Trump, Meksika sınırına örülecek duvar konusunda geri adım attı

Trump, Meksika sınırına örülecek duvar konusunda geri adım attı

PAYLAŞ

Trump’ın danışmanlarından Kellyanne Conway, duvar maliyetinin Cuma gününe kadar Kongre’den geçmesi gereken bütçe tasarısında olmayacağını söyledi. Meksika sınırına duvar örülmesi, Donald Trump’ın en önemli seçim vaatleri arasındaydı. Trump inşa edilecek duvarın maliyetini Meksika hükümetinin üstleneceğini savunuyordu. ABD Kongresi’ndeki Demokratlar, bütçe tasarısının duvar maliyetini de kapsayan bir şekilde önlerine gelmesi durumunda tasarı aleyhinde oy kullanacaklarını söylemişlerdi.

Bütçenin Cuma gününe kadar Kongre’den geçip yürürlüğe girmemesi durumunda ABD’de tüm federal kuruluşların işleyişinin durması gündemdeydi. Trump’ın son adımının ardından bu riskin bertaraf edilmiş olabileceği belirtiliyor. Ancak Trump Twitter mesajlarında duvar fikrinden vazgeçmediğini belirterek “Yalancı medyanın duvar konusunda fikir değiştirdiğim yönündeki haberlerine inanmayın. Duvar inşa edilecek ve uyuşturucu, insan kaçakçılığını önlemeye yardımcı olacak” dedi.

Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’ye yakın basın kuruluşlarının temsilcileriyle konuşurken, yılın ilerleyen aylarında duvar için ödenek konusunu yeniden gündeme getirebileceğini söylediği aktarılıyor. Trump’ın danışmanı Conway de Fox News kanalına konuşurken, duvar için gerekli ödeneğin hemen bu hafta çıkmasına gerek olmadığını, ancak konunun Trump yönetimi için ‘çok önemli bir öncelik’ olduğunu söyledi.