Ana sayfa Editörden Trump-Putin görüşmesi iki ülke işbirliğine dair ipuçları veriyor

Trump-Putin görüşmesi iki ülke işbirliğine dair ipuçları veriyor

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump, yemin töreninin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Trump’ın, hem kampanya ekibinin Moskova’yla temasta olduğu yönündeki haberler hem de Kremlin’in elinde özel hayatına dair ‘şantajlık belge ve görüntüler’ olduğu iddiaları tartışılırken görüşme de beklendiği gibi olumlu geçti. İki liderin görüşmesinde Suriye iç savaşı, Ukrayna sorunu ve uluslararası terörizmle mücadele konuları masaya yatırıldı. Ayrıca Trump Putin’e, Amerikalıların Rusya’ya karşı sempati duyduğunu söyledi.

İkili arasındaki görüşme Donald Trump’ın aynı gün içerisinde planlanmış beş görüşmesinden üçüncüsüydü. Trump, Putin görüşmesine kadar Japonya Başbakanı Abe ve Anegela Merkel ile de görüştü. Putin görüşmesinde ABD adına Başkan Yardımcısı Mike Pence de yer aldı.

Görüşmede, uluslararası terörizmle mücadele, Ortadoğu’daki gelişmeler, Arap-İsrail çatışması ve nükleer silahların yayılmasına (İran ve Kore Yarımadası’ndaki nükleer meseleler) ilişkin çok sayıda önemli gündem maddesi detaylıca tartışıldı.

Kremlin kaynaklarına göre Trump ve Putin Ukrayna krizini de ana hatlarıyla ele aldı. İki lider bu ve diğer konularda ortaklık ilişkisi kurma konusunda anlaşmaya vardı. Ancak liderlerin önceliği iki ülkenin de ana tehdit oalrak kabul ettiği uluslararası terörizmle mücadele konusu olacak. Bu çerçevede Putin ve Trump IŞİD’i ve Suriye’deki diğer terörist grupları bitirmek için gerçek bir koordinasyon kurulması çağırısında bulundu.

Trump Putin’den, Rus halkına yönelik refah ve mutluluk dileklerini iletmesini istedi ve Amerikalıların Rusya’ya sempatiyle baktığını ekledi. ABD Başkanı Donald Trump, Putin’le yağtığı 50 dakikalık görüşmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı ve Avustralya Başbakanı’yla da görüştü.

Bu, Vladimir Putin ve Donald Trump arasındaki ikinci resmi görüşme olma özelliği de taşıyor. Kasım ayında Rus lider seçim zaferi nedeniyle tebrik etmek için Trump’ı aradı ancak iki lider arasındaki işbirliği açık edilmedi.

Washington merkezli Gulf State Analytics’in uzmanlarından Theodore Karasik’e göre, Rusya ve ABD, Ukrayna meselesi ve Suriye krizi noktasında önemli görüşmeler yapacak: “Anlaşılan özellikle Radikal İslam’la mücadelede işbirliği girişimleri olacak. Ancak bir işbölümü şeklinde. Bu girişimler Kiev’i kızdıracak, Şam’ı mutlu edecek.”

İki lider arasındaki görüşmeler sürerken elbette Rus kanadını en çok ilgilendiren konu ise ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları kaldırıp kaldırmayacağı. Rus basınında ciddi tartışma konusu olan söz konusu yaptırımları kaldıracak kararnamenin hazırlandığı yönünde Washington’da söylentiler de yaygınlaşmış durumda…

Bununla birlikte Trump’ın Danışmanı Kallyanne Conway, iki lider arasında Cumartesi günü gerçekleşen telefon görüşmesinin Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması konusunu etkilemiş olabileceğini söyledi ve söylentileri dolaylı olarak da olsa doğrulamış oldu. Öte yandan Trump, 27 Ocak tarihinde İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığı görüşmenin ardından ‘yaptırımların kaldırılması konusunda konuşmak için henüz erken’ açıklamasını yaptı.