Ana sayfa Genel “Trump, ‘Putin yönetmleriyle’ Amerikan halkının basına karşı olan güvenini baltalıyor”

“Trump, ‘Putin yönetmleriyle’ Amerikan halkının basına karşı olan güvenini baltalıyor”

PAYLAŞ

Washington Post için kaleme aldığı makalesinde Podesta, Donald Trump tarafından basın yayın organlarına yönelik sahte haberlerle yapılan suçlamaların çok tehlikeli olduğunu söylüyor. Trump’ın eylemlerinin sadece ‘narsizm’ olmadığını söyleyen Podesta, O’nun halkın algılarını şaşırtmak için tamamen otokratların kullandığı bir stratejiyi uyguladığını düşünüyor.

Podesta şöyle devam ediyor:

“Trump, halkı gerçeklik algısının en temel formlarından dahi şüphe duymaya zorlayacak bir ‘kavisli aynalar odası’ kurmak istiyor. O Putin’in stratejisini çok iyi kopyalıyor. Donald Trump, Amerikan medyasında Rusya’dakine benzer bir atmosfer kurmaya çalışıyor. Başkan tarafından yapılan her yeni skandal açıklama gazetecileri gerçeği bulmaya zorluyor ve bu arada onları yalan haber yapmakla suçluyor. Bu durum gerçeklik anlayışımızı çarpıtıyor ve yine bizim anlayışımızı Rusya’da olduğu gibi bir bilgi boşluğu oluşması ile tehdit ediyor.”

Podesta, Amerikan demokrasisinin güçlü bir profesyonel ahlak tarafından kontrol edilen özgür basına dayandığını düşünüyor. Ancak, Trump’ın sürekli medyanın yalan söylediğine dair açıklamalarının, Amerikan halkının basına olan güveninin en düşük seviyelere gelmesine yol açtığını söylüyor. Clinton’un kampanya danışmanı Podesta, Amerikan halkını uyanık olmaları ve duydukları bilgileri kontrol etmeleri konusunda da uyarıyor.

Podesta en büyük sorumluluğun ise gazetecilerin üzerinde olduğu düşüncesinde: “Onlar Beyaz Saray’ın söylediği her şeyi kontrol etmeliler. Ayrıca Trump ve ekibinin gerçekleri çarpıtmasının sebeplerini analiz etmeliler. Böylece Amerikan demokrasinin normlarını ve ününü geri kazanması mümkün olacak.