Ana sayfa Editörden Trump, Rusya ile ilişkileri güçlendirebilecek mi?

Trump, Rusya ile ilişkileri güçlendirebilecek mi?

PAYLAŞ

Milyarder Donal Trump önceki gün yemin ederek resmen Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı olurken, Trump’ın Rusya-ABD ilişkilerinde takınacağı tavır da merak konusu oldu. Trump’ın Rusya söylemleri çerçevesinde konuyu masaya yatıran Rus “Argumentı Faktı” gazetesi, iki ülke arasında 1917 sonrası yaşanan ikili ilişkileri de kronolojik olarak hatırlattı.

Trump’ın yeni kabinesinin üst düzey isimlerden seçildiğinin altı çizilirken, bazı adayların Trump’tan daha zengin olduklarına dikkat çekildi. Onlardan ilki Trump’ın Dışişleri Bakanı adayı ve enerji devi ExxonMobil’in eski CEO’su Rex Tillerson. Tillerson’a 2012 yılında Rusya’da dostluk nişanı verildiği hatırlatıldı.

Kabinede dikkat çekilen bir diğer isim ise Savunma Bakanı James Mettis. Makalede, Mettis’in daha önce Rusya’yı ‘yırtıcı’ olarak tanımladığının altı çiziliyor. Trump’ın İç Güvenlik Bakan adayı John Kelly’ye de parantez açıldı. Yazıda, Kelly’nin Afganistan’da oğlunu kaybettiği  ve Guantanamo Cezaevi’nin kapatılmasına karşı çıktığı vurgulandı.

TRUMP RUSYA HAKKINDA NE SÖYLEDİ

Makaleye, Trump’ın Rusya hakkındaki dikkat çeken şu söylemleri de konu oldu:

-Kendi ülkesinde ve dünyada saygın bir insanın (Vladimir Putin) sizi övmesi her zaman onur verici olmuştur. Ben her zaman Rusya ve ABD’nin birlikte terörizmi bitireceğine ve barışı tesis edeceğine inandım. Biz her zaman farklı çıkarları düşünmeden karşılıklı saygı çerçevesinde ticaret yapabilriz.

-Başkan Trump, ABD-Rusya ilişkilerine yardımcı olacak. Onlarına arası artık daha kötü omlamalı. Bizim Rusya’yla ilişkilerimizi korkun. Ama bizim onlara IŞİD’le mücadelede yardım etmemiz gerekiyor.

-Putin’le iyi anlaşabilir miyim bilmiyorum. Umarım öyle olur.

-Ümit ediyorum Rusya’yla ilişkilerde gelişme olur. Ancak ben Clinton’un yaptığı gibi reset tuşuna basmayı teklif etmeyeceğim.

-Batı Rusya’ya karşı yaptırımlar devreye soktu. Bu ülke şu anda ciddi etkileniyor. Eğer Rusya bize yardımcı olursa ve iyi anlaşırsak, çok güzel işler yapan birine kim neden yaptırım uygulasın?

Makalede iki ülke arasındaki ilişkilerin 1917 sonrası kronolojisine de yer verildi. 

Buna göre; Amerika Birleşik Devletleri 1917 yılında Sovyet Rusya’yı tanımayı reddetti. 1933’e gelindiğinde ise iki ülke arasında ekonomik işbirliği ve diplomatik ilişkiler başladı. 1941’de Sovyet Rusya ve ABD Nazi’lere karşı ittifak kurdu. 1946 yılında soğuk savaş başladı. 1962’de iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren Küba krizi patlak verdi. 1980’de Afganistan savaşına girdikten sorna ilişkilerde önemli bir bozulma yaşandı. 1989 yılına gelindiğinde Bush ve Gorbachev soğuk savaşın bittiğini açıkladı. 2009 yılında ABD-Rusya ilişkilerini yeniden tesis etme denemeleri başladı. Son olarak 2014 yılında Rusya’nı Kırım’ı ilhakından sonra ilişkilerin donma noktasına geldiği belirtildi.

Gazetenin konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu uzmanlar ise iki ülke arasında iyi ilişkiler temennisinde bulunuyor. 

Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Dekanı Sergey Karaganov, “Bizim için ‘ideal Amerika’ olamaz. Amerika güçlü ülke ve karşılıklı ilişkilerde çelişkiler her zaman olacaktır. Biz ABD ile nispeten yapıcı ilişkiler kurarak doğrudan çatışma riskini azaltabilriz.” derken, ABD’deki Atlantik Konseyi uzmanı Ariel Cohen ise “Ümit ediyorum ki Putin ve Trump sadece radikal İslamla mücadele konusunda görüşmezler. Bütün sistemi göz önünde bulundurarak, yeni kırmızı çizgiler ve davranış normları geliştirirler.” yorumunu yapıyor.