Trump, Rusya’yla bilgi paylaştığını itiraf etti

Mayıs 16, 2017, 4:05 pm
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile IŞİD hakkında, 'hakkı olmadığı hâlde, gizli bilgiler paylaştığı' yönündeki iddialara ilişkin ilk kez açıklama yaptı. Trump, Rusya'ya insani nedenlerle verdiğini söylediği bilgileri paylaşmaya hakkı olduğunu söyledi.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başka olarak, Rusya’yla (açık bir biçimde programlanmış bir Beyaz Saray görüşmesinde) terörizm ve uçuş güvenliğine ilişkin bazı gerçekleri paylaştım, ki bunu yapmaya kesinlikle hakkım vardı. Bunun nedenleri insaniydi. Ayrıca Rusya’nın, IŞİD ve terörizmle olan mücadelesini büyük ölçüde artırmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Trump’ın, Rusya ile paylaştıklarının gizli bilgiler olmadığı yorumlarına sebep olan bu açıklaması, Washington Post gazetesinin, Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la Oval Ofis’te gerçekleştirdiği bir görüşmede IŞİD hakkında ‘son derece gizli’ bilgiler paylaştığını iddia etmesini izliyor.

Gazete, gizli bilgilerin ABD’ye bir müttefiki tarafından verildiğini ancak ismi verilmeyen bu ülkenin ABD’ye, bilgileri Rusya’yla paylaşma izni vermediğini de öne sürmüştü.

Washington Post’un bu haberi, Trump’ın Rusya ile olan ilişkilerine dair yeni bir tartışma başlatırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Trump’ın Lavrov’la gizli bilgiler paylaştığı iddialarını ‘uydurma’ olarak nitelendirmişti.