Connect with us

Sürmanşet

Trump yasak kararı alırken kendi şirketlerinin olduğu ülkeleri pas geçmiş

Published

on

ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamesine tepkiler giderek büyüyor. Hem ABD’nin kendi içinde büyük protestolar yaşanırken, dünyanın dört bir yanından hem siyasiler hem de işdünyası Trump’ın verdiği karara tepkili.

Dünya’dan Evrim Küçük’ün haberine göre Trump’ı eleştirenler, kendisinin Müslümanları suçlu göstererek haksız davrandığını, ABD yasaları ve anayasasını ihlal ettiğini ve göçmen dostu bir ülke olan ABD’nin bu tarihsel özelliğini zedelediğini söylüyorlar. Trump imzaladığı kararnamenin “dinle ilgili olmadığını” ancak Amerika’nın güvenliğini korumakla ilgili olduğunu söylüyor.

Trump kararnameyle Suriye uyrukluların ABD’ye girişini dört ay süreyle, İran, Libya, Sudan, Yemen, Irak, Somali vatandaşlarını da üç ay süreyle yasaklamıştı. Siyasi gözlemciler bu ülkelerin ortak noktasının ise Trump’ın şirketlerinin faaliyet göstermemesi olduğunu söylüyor.

Trump’ın kendi şirketlerinin çalıştığı ülkelerin yasaktan muaf tutulduğu belirtiliyor. New York Times gazetesinde yer alan bir analize göre yasağa dahil edilen ülkelerin komşuları olan Suudi Arabistan, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır listede olmamasına karşın terör ihracatında daha büyük bir risk teşkil ediyor. ABD’de daha önce meydana gelen terör saldırıldırılarında bu ülkelerin daha fazla parmağı bulunduğu belirtiliyor. Bir Suudi olan Usame Bin Ladin ve Mısırlı yardımcısı Aylan El-Zawahri tarafından yönetilen 11 Eylül saldırılarını düzenleyen 19 teröristin 18’inin bu ülkelerden olduğu biliniyor.

New York Times’a göre Trump’ın şirketlerinin Suudi Arabistan’da birçok yükümlülükleri bulunuyor. Mısır’da da kayıtlı iki şirketi var. BAE’de bir golf merkezine, lüks bir konut projesi ve spa’ya kendi adı verilmiş durumda. New York Times; Türkiye, Hindistan ve Pakistan’ın da yasak getirelen 7 ülkeyle aynı riskleri taşıyabileceğini ancak bu üç ülkede de Trump’ın faaliyetleri olduğunu hatırlatıyor. Endonezya ve Azerbaycan da Trump’ın şirketlerinin ticari ilişkilerinin olduğu ülkelerden.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar