Ana sayfa Dünya Trump, yemin töreninde askeri şov peşinde: ‘Kızıl Meydanı Andıracak’

Trump, yemin töreninde askeri şov peşinde: ‘Kızıl Meydanı Andıracak’

PAYLAŞ

Başkan seçilen Donald Trump’a göre, büyük bir başkan olmanın bir parçası da “Amerika’nın askeri gücünü göstermekten” geçiyor

Çarşamba günü Washington Post’ta yayınlanan demecinde, “Ordu, Pennsylvania Bulvarında yürüyebilir” diyen Trump, “Bu ordu, geçit töreni için New York City ve oradan Washington, D.C’ye de uçabilir. Demek istediğim, ordumuzu göstereceğiz.” diye konustu.

Son iki başkanlık açılışını yöneten Stephen Kerrigan, “Kızıl Meydan’ı andırıyor.” dedi.

Cuma günü yapılacak Başkanlık geçiş töreni hazırlanırken, Trump’ın geçiş ekibinden bir üyesi, açılış töreni için tanklar ve füze rampaları bulundurma fikrini ortaya attı.

Huffington Post’a bilgi veren açılış planlamasında yer alan bir görevli “Moskova ve Pyongyang’daki dev gibi askeri geçit törenlerine atıfta bulunan ve Red-Square veya Kuzey Kore tarzı genel anlamda agresif bir güç gösterisi sergileyen bir geçit töreni olacağını aktardı.

Washington Hattı’nda yer alan haberde aktarılan bilgiye göre, geleneksel olarak cumhurbaşkanlığı açılış komitesiyle yakın işbirliği içinde olan ordudan talepte bulunuldu. Ordu talebi reddetti. Ret sebebi iki yönlüydü. Bazıları tank optiklerinin ve füze rampalarının, Pennsylvania Bulvarında zarar görmesinden endişe duyuyordu.

Aynı zamanda da, yaklaşık 100 bin pound (50 ton) ağırlığında olan tankların asfalt yolları zedeleyeceğini düşünüyorlardı.

Fakat, Pentagon Trump’ın tüm fikirlerini reddetmedi. Pentagon sözcüsü Majj Jamie Davis, Cuma günü düzenlenecek olan Başkanlık geçit töreni için silahlı hizmetlerin her kolu için beş adet olmak üzere askeri uçuş planladıklarını açıkladı. F-35, F-16, F-22 ve F-15E jetleri uçurulacak. Ayrıca Donanma 4 tane F/A-18 savaş jeti, Kara Kuvvetleri de 4 tane UH-60 Black Hawk helikopteri uçuracak.
Obama, Bush, Clinton veya Reagan’ın askeri herhangi bir gösteriş yaptığı hatırlatılırken, Trump’ın askeri daha ağırlıklı olarak kullanacağı görülüyor.