Ana sayfa Manşet Trump yönetiminde göçmenlere yönelik gözaltılar yüzde 38 arttı

Trump yönetiminde göçmenlere yönelik gözaltılar yüzde 38 arttı

PAYLAŞ

Trump, suç kaydı olan göçmenlerin sınırdışı edileceğini belirtmişti ancak gerçek daha farklı çıktı. ABD Göçmen ve Gümrük Birimi’nin (ICE) yayınladığı verilere göre suç kaydı olmamasına rağmen gözaltına alınan göçmenlerin oranı geçen yıla göre yüzde 156 arttı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinde USA Today’de yer alan habere göre, gözaltına alınan göçmenler, oturma süresi dolmasına rağmen halen ABD’de bulunan kişilerden oluşuyor.

Kayıtlara göre 22 Ocak ile 29 Nisan arasında 10 bin 845 göçmen gözaltına alındı. Obama döneminde bu rakam sadece 4 bin 242 idi.

Kuruluşun kayıtlarına göre gözaltına alınan kişilerin yüzde 75’inin suç kaydı olduğu belirtiliyor. Obama döneminde ise gözaltına alınanların yüzde 92’sinin suç kaydı olduğu ifade ediliyor.

Trump yönetimiyle birlikte neler değişmişti?

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, sayılarının 12 ila 13 milyonu bulduğu kaydedilen yasa dışı göçmenler arasında öncelikle suça bulaşmış kişilerin tespit edilip gönderileceğini açıklamıştı. Spicer, “Kamuya tehdit teşkil eden kişiler doğal olarak öncelikle ele alınacak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Önceki Başkan Barack Obama dönemindeki yasa dışı göçmenlerle ilgili “gevşek” politikanın yerini daha katı kuralları olan bir politika almıştı.

Örneğin Obama döneminde ABD sınırları içinde son iki hafta bulunduğunu ispatlayan (çoğunluğu Orta Amerika kökenli) yasa dışı göçmenler ülkede kalabiliyorken, yeni planda son 2 yıl düzenli olarak ülke sınırları içinde kalmış olma şartının aranacağı bildirilmişti.

ABD’ye yasa dışı olarak getirilmiş çocukların bu kapsamın dışında tutulacağı, ancak onları getiren kişilerin (ebeveynleri bile olsa) yasal cezalarla karşılaşacakları kaydedilmişti.

Yine Trump yönetiminde uygulamaya geçen nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararlar da yoğun tartışma başlatmıştı.