Ana sayfa Dünya Trump’a eleman dayanmıyor

Trump’a eleman dayanmıyor

ABD Başkanı Donald Trump, seçildiğinden bu yana Washington DC’nin hiç de alışık olmadığı bir biçimde ülkeyi yönetiyor. Bazı günler 20’ye yakın tweet atarak gündem oluşturuyor.

PAYLAŞ

Çoğu kişiye göre hiçbir devlet kademesinde çalışmamış olan Başkan Trump, iş dünyasındaki kuralları hükümet yönetimine uygulamaya kalktığı için pek çok kişi ile yollarını ayırdı.

Trump’ın yönetime geldiği son bir yıldan beri devletin pek çok kademesinde istifalar ve kovulmalar yaşandı. Üst yönetimde ise başta FBI Direktörü James Comey olmak üzere altı kişinin kovulması oldukça dikkat çekti.

TRUMP ÖZELLİKLE ADALET BAKANLIĞI’NDAN ŞİKÂYETÇİ

ABD tarihinde James Comey’den önce sadece bir FBI Direktörü kovulmuştu. Bill Clinton, William Sessions’ı FBI uçağını kendi gezileri için kullandığı ve kimi özel harcamalarını devlete ödettiği gerekçesiyle görevden almıştı.

Trump’ın Comey’i görevden alması ise FBI’ın Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine karışıp karışmadığını araştırdığı bir zamanda gerçekleşti.

Trump’ın FBI’dan kovduğu bir diğer isim ise FBI Direktör Yardımcısı Andrew McCabe oldu. Teşkilatın iki numaralı pozisyonu olarak bilinen ‘direktör yardımcısı’ görevindeki McCabe emekliliğine iki gün kala kovuldu.

RUSYA ARAŞTIRMASININ İNTİKAMI GİBİ ALGILANDI

Bu kovulma Trump’ın hem ‘Clinton mailleri’ hem de kendisine yönelik Rusya araştırmasının intikamı gibi görüldü. Trump bu sayede McCabe’in emeklilik haklarından tam olarak yararlanmasının önünü kesti.

En dikkat çekenlerinden bir diğeri ise New York Güney Bölgesi Federal Başsavcısı Preet Bharara’nın kovulması oldu.

Trump göreve geldikten sonra birlikte yemek yediği Bharara’dan görevine aynen devam etmesini istemiş, ancak bir süre sonra istifa mektubunu talep etmişti. Bharara’nın istifa etmemesi üzerine de kovmuştu.

BHARARA, TRUMP’IN İŞ MERKEZİ İÇİN HAREKETE GEÇECEKTİ

Bu dönemde en çok konuşulan konu ise Bharara’nın kendi görev bölgesi içinde bulunan Trump’ın iş merkezindeki kimi belgeleri yolsuzluk ve sahtekarlıkla ilgili olarak incelemek üzere harekete geçmesi gösterildi.

ABD Başkanı olduktan sonra Trump’ın ilk kovduğu isimlerden biri ise Sally Yates’di. Adalet Bakanı Yardımcısı olan Yates, geçiş döneminde bakanlık koltuğuna oturmuştu.

Trump’ın göçmenlere yönelik kısıtlamalarını kabul etmeyen Yates ayrıca Michael Flynn konusunda da Trump’ı ilk uyaran isimlerden biriydi.

TRUMP, DIŞİŞLERİ BAKANI TILLERSON’U TWITTER ÜZERİNDEN KOVDU

Donlad Trump’ın iki bakanı görevden alması ise oldukça dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve ABD Gazi İşleri Bakanı David Shulkin görevlerinden alındıklarını Twitter üzerinden öğrendi.

Her fırsatta Twitter’ı kullanan Trump iki bakanını da görevden aldığını herkese sosyal medya platformundan duyurdu.

Bu kovulmalar dışında pek çok isim de görevinden ayrıldı ancak bunların ayrılış hikayeleri çoğu zaman çok da inandırıcı gelmedi.

KOVULMUŞ OLMA İHTİMALLERİ YÜKSEK

Türk hükümetinden para alan ve bunu bildirmesi gerektiği halde saklayan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile başkanın baş danışmanı Steve Bannon her ne kadar istifa etmiş gibi dursa da her ikisinin de kovulmuş olma ihtimalleri çok yüksek.

Trump ve yönetimi ile anlaşamadığı bilinen yeni ulusal güvenlik danışmanı H. R. McMaster’ın ise istifa ettiği kesin.

Trump’ın yine yakın ekibinden iç güvenlik ve terörle mücadele danışmanı Tom Bossert istifa etti.

Kaynak: ipahaber.com