Ana sayfa Logo Altı Trump’tan yeni kararname sinyali

Trump’tan yeni kararname sinyali

PAYLAŞ

Başkanlık uçağı Air Force One ile Washington’dan Florida’ya geçerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, aynı zamanda yeni güvenlik önlemleri alacaklarını da söyledi: “Bu savaşı kazanacağız. Bu işin talihsiz kısmı ise yasal olarak zaman alıyor, çok zaman alıyor. Bu savaşı kazanacağız fakat pazartesi günü yeni bir emir vermek dahil bir çok alternatifimiz var.”

Trump bir gazetecinin “bu sizin planınız mı?” şeklindeki sorusuna ise “Olabilir ancak sizi şaşırtmak isterim” şeklinde cevap verdi. Beyaz Saray Yeşil Kart sahiplerinin ülkeye girişinde bir sınırlama olmayacağını açıklasa da sivil toplum örgütlerin bu garantiden daha fazlasını istiyor.

Amerikan Sivil Haklar Birliği’nden Mülteci Hakları Projesi Müdürü Lee Gelernt, “Ayrımcılık bu sorunun temelinde yatıyor. Bu nedenle Müslümanlara karşı ayrımcılık yapan herhangi bir emir yasadışı olacaktır. Kanuni olarak ikamet edenlerin emirden muaf tutulmasına bakılmaksızın” dedi.

Trump’ın Müslüman 7 ülke vatandaşlarına getirilen vize yasağı kararnamesi, en son San Fancisco merkezli bir temyiz mahkemesinin durdurulmasına onay vermesine karşın, başta ABD olmak üzere bir çok yerde protesto devam ediyor.