Connect with us

Dünya

Trump’ın Asya turu, Güney Kore’de devam ediyor

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Asya Turu’na Güney Kore’yle devam ediyor. ABD Başkanı’nın Asya programının ana maddesi Kuzey Kore’nin nükleer silah tehdidine kalıcı bir çözüm bulmak.Ancak en hassas görüşmeler hiç kuşkusuz Seul yönetimiyle gerçekleşek.

Trump Güney Kore’ye hareket etmeden hemen önce paylaştığı tweetinde, “Güney Kore’ye gitmeye ve kibar bir beyefendi olan Devlet Başkanı Moon Jae-in’le görüşmeye hazırlanıyorum. Her şeye bir çözüm bulacağız.” diyerek Güney Kore ziyaretinden umutlu olduğu mesajını verdi.

ABD’nin güvenlik adına Güney Kore topraklarında bulunan Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi THAAD’‘ı güçlendirmesi Güney Kore’nin Çin’le diplomatik ilişkilerine ciddi hasar vermiş, Çin’in uyguladığı yaptırımlar ülke ekonomisine 7,5 milyar dolara mal olmuştu.

Kore halkı ikiye bölündü

Güney Kore kısa süre önce Çin’le ilişkilerini normalleştirmek için anlaşmaya vardı. Korea Times’ın haberine göre, Seoul yönetimi Çin’e topraklarında yeni bir THAAD’a ev sahipliği yapmayacağını ve ABD ve Japonya ile 3’lü askeri bir ittifak kurmayacağını taahhüt etti.

Güney Kore’de halk ise ABD’nin Kore Yarımadasındaki krizi yönetmesiyle ilgili ikiye ayrılmış durumda. Bir yanda, Trump’ın söylemlerinin ve hareketlerinin gerilimi tırmandırdığını ve sorunun bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini düşünenler, öte yanda güvenlikleri için ABD’nin hayati önem taşıdığına inananlar.

Trump, Çin’i de planlarına dahil etmek istiyor

ABD Başkanı Trump’ın Asya Turu’nun temel hedefi, Japonya’dan sonra Güney Kore ve Çin’i de Kuzey Kore’ye karşı geliştirmek istediği ortak hareket planına dahil etmek. Trump, Asya Turu’nun ilk ayağı Japonya’da, Tokyo yönetimi ile Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulamak ve birlikte hareket etme kararı almıştı. ABD Başkanı, Japonya ziyaretiyle ilgili paylaştığı tweette ise “Japonya ziyaretim ve Başbakan Abe ile dostluğumun büyük ülkemize birçok katkısı olacak. Askeri mühimmat ve enerjide önemli ticari anlaşmalar imzalalıyoruz.” demişti.
(Euronews)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar