Ana sayfa Manşet Trump’ın basın ve istihbaratla imtihanı: “Daha önce yaptığı açıklamaların bedelini ödüyor”

Trump’ın basın ve istihbaratla imtihanı: “Daha önce yaptığı açıklamaların bedelini ödüyor”

PAYLAŞ

Amarikan medyası, istihbarat birimlerinin Başkan Donald Trump’tan bazı bilgileri gizlemek zorunda olduğunu belirtiyor. Bunun aksine gazeteciler istihbarat örgütlerinden daha çok bilgi alıyor. Uzmanlar, istihbarat yetkilileri ve Trump karşıtı basın yayın organlarının kamuoyunu kasten manipule ettiğini düşünüyor. Genel kanı ise bu savaşın temel nedeninin Trump-Putin yakınlaşması olduğu yönünde.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın istifasının ardından basın, Trump’ın ekibinin Rusya’yla olası ilişkileri konusunu yeniden alevlendirdi. İstifa Adalet Bakanlığı’nın, Flynn’nin Rus büyükelçisi ile konuşmalarının Amerikan gizli servisleri tarafından dinlendiği, Moskova’nın şantaj tehlikesi ile karşılaşabileceği uyarısının ortaya çıkmasının ardından geldi. Basın ayrıca, Trump ve istihbarat servisleri arasında kapalı kapılar ardında yürütülen ciddi bir savaş olduğunu dillendiriyor.

The Wall Street Journal’ın adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre istihbarat birimleri, bazı önemli detayları, bilgi elde etmek için kullandıkları yöntemleri ve istihbari kaynakları Trump’tan gizleyerek ona eksik bilgi veriyor. İstihbarat mensuplarının daha önce de kaynaklarını korumak amacıyla başkan ve kongre üyelerinden birtakım bilgileri gizlediğini ancak verilerin önemli bölümünü ifşa ettiğini yazan WSJ, bu kararın o dönemde başkana güvenle ilgili soru işaretleri yaratmadığını vurguladı.

Russia Today’in aktardığına göre, ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı William Binney, istihbarat örgütlerinin devlet başkanına ülkenin idaresi için gerekli olan bilgi akışını durdurduğunu ve böylece ülke yönetimine doğrudan etki edebilecek bir oyun kurmaya çalıştığını düşünüyor.

Eski FBI Ajanı Coleen Rowley’ye göre ise, ABD Başkanı, Amerikan medyasının yalancılığı ve güvenlik hizmetlerinin bozulması hakkında daha önce yaptığı açıklamaların bedelini ödüyor.

ABD basını, yemin töreninin ardından uzun süre Trump’ın seçim komitesindeki bazı kişilerin Kasım 2016’daki başkanlık seçimlerinden önce Rus istihbaratıyla temas kurduğunu iddia etmişti. Tartışmalara ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA de müdahil olmuştu.