Connect with us

Manşet

Trump’ın basın ve istihbaratla imtihanı: “Daha önce yaptığı açıklamaların bedelini ödüyor”

Published

on

Amarikan medyası, istihbarat birimlerinin Başkan Donald Trump’tan bazı bilgileri gizlemek zorunda olduğunu belirtiyor. Bunun aksine gazeteciler istihbarat örgütlerinden daha çok bilgi alıyor. Uzmanlar, istihbarat yetkilileri ve Trump karşıtı basın yayın organlarının kamuoyunu kasten manipule ettiğini düşünüyor. Genel kanı ise bu savaşın temel nedeninin Trump-Putin yakınlaşması olduğu yönünde.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın istifasının ardından basın, Trump’ın ekibinin Rusya’yla olası ilişkileri konusunu yeniden alevlendirdi. İstifa Adalet Bakanlığı’nın, Flynn’nin Rus büyükelçisi ile konuşmalarının Amerikan gizli servisleri tarafından dinlendiği, Moskova’nın şantaj tehlikesi ile karşılaşabileceği uyarısının ortaya çıkmasının ardından geldi. Basın ayrıca, Trump ve istihbarat servisleri arasında kapalı kapılar ardında yürütülen ciddi bir savaş olduğunu dillendiriyor.

The Wall Street Journal’ın adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre istihbarat birimleri, bazı önemli detayları, bilgi elde etmek için kullandıkları yöntemleri ve istihbari kaynakları Trump’tan gizleyerek ona eksik bilgi veriyor. İstihbarat mensuplarının daha önce de kaynaklarını korumak amacıyla başkan ve kongre üyelerinden birtakım bilgileri gizlediğini ancak verilerin önemli bölümünü ifşa ettiğini yazan WSJ, bu kararın o dönemde başkana güvenle ilgili soru işaretleri yaratmadığını vurguladı.

Russia Today’in aktardığına göre, ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı William Binney, istihbarat örgütlerinin devlet başkanına ülkenin idaresi için gerekli olan bilgi akışını durdurduğunu ve böylece ülke yönetimine doğrudan etki edebilecek bir oyun kurmaya çalıştığını düşünüyor.

Eski FBI Ajanı Coleen Rowley’ye göre ise, ABD Başkanı, Amerikan medyasının yalancılığı ve güvenlik hizmetlerinin bozulması hakkında daha önce yaptığı açıklamaların bedelini ödüyor.

ABD basını, yemin töreninin ardından uzun süre Trump’ın seçim komitesindeki bazı kişilerin Kasım 2016’daki başkanlık seçimlerinden önce Rus istihbaratıyla temas kurduğunu iddia etmişti. Tartışmalara ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA de müdahil olmuştu.

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar