Ana sayfa Dünya Trump’ın Brunson açıklaması sonrası dolar kaç lira oldu?

Trump’ın Brunson açıklaması sonrası dolar kaç lira oldu?

PAYLAŞ
ABD Hazine Bakanı Seven Mnuchin’in ev hapsindeki Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde yaptırımların uygulanacağına ilişkin açıklaması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama sonrası dolar TL karşısında değer kazandı.
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması durumunda yeni yaptırımların gelebileceğinin sinyalini vermesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’da yaptığı açıklamalar sonrası dolar/TL kuru yükseliş trendine girdi. Dün 5.70 seviyesinde seyreden kur, bugün yeniden 5.85’i gördü.

Pazartesi öğleden sonra başlayacak bayram döneminde piyasaların kapalı olması nedeniyle bankacılar bugünü yüksek hacimli son işlem günü olarak görürken, kur ve faizde Türkiye ABD ilişkileri takip edilmeye devam ediliyor.

Dün akşam saatlerinde 5.80 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah ise güne sınırlı bir yükselişle sat 0859’da 5.8000/5.8400 seviyesinde başladı. Aynı saate sepet bazında TL 6.2113/6.2433, Avro/TL 6.6123/6.6470 seviyesinde

“S&P’NİN DEĞERLENDİRMESİ PİYASA KAPANIŞI SONRASI BEKLENİYOR”

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi ise piyasa kapanışı sonrası bekleniyor. TL’de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsü ve Katar’dan Türkiye’ye hızlı şekilde 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapılacağının açıklanmasıyla birlikte dolar/TL’de düşüş trendi bu hafta kuvvetlenmişti. Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra yönünü aşağı çeviren dolar/TL kademeli olarak hafta boyunca düşüşünü sürdürerek 5.70’e kadar geriledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün gerçekleştirdiği yatırımcı sunumundaki açıklamalarıyla iyimserliği destekledi. Albayrak yatırımcı toplantısında Türkiye’nin dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağını, Türk bankacılık sisteminin sağlıklı ve güçlü olduğunu belirtti. Enflasyonu düşürmenin en önemli öncelik olduğunu belirten Albayrak “Mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istiyoruz” dedi ve enflasyonla mücadelede TCMB’nin ihtiyaç duyduğu her türlü mali yaklaşımı sağlayacaklarını da belirtti.

“PİYASALAR HALKBANKA CEZA GELİP GELMEYECEĞİNİ TAKİP EDİYOR”

Reuters’ın aktardığına göre TL’nin dün dolar karşısındaki değer kazancı bir ara yüzde 4’ü aştı ve gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında açık ara en çok değer kazanan para birimi oldu. Dünkü seviyelere göre yükselişte ABD’nin yeni yaptırımlar gelebileceği açıklamaları etkili oldu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Türkiye’de ev hapsinde bulunan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde ABD’nin Türkiye’ye daha fazla yaptırım getirmeye hazır olduğunu belirtti. Mnuchin, “Onlar (Türkiye) Brunson’ı serbest bırakmazlarsa yapmayı planladığımız daha fazla şey var” dedi. Bugün dış piyasalarda takip edilecek bir veri bulunmazken iç piyasada ise tüketici güven endeksi ve beklenti anketi izlenecek. Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin not değerlendirmesi de takip edilecek. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün için küresel veri gündemi yoğun değil. Swap adımlarının etkisini hissetmeye devam ediyoruz. ABD Türkiye ilişkilerinde ek yaptırımların değeri çok fazla değil, çünkü yaptırımlar 300-500 milyon dolar değerinde ek vergi şeklinde oluşuyor ve başka pazarlara yönlenme ihtimali de düşünüldüğünde etkisi daha da az miktarda. Ancak piyasalar halen Halkbank’a bir ceza gelip gelmeyeceği ve ABD’nin gerçek anlamda yaptırımlar uygulayıp uygulamayacağını takip ediyor” dedi.

“SWAP EN ETKİLİ ADIM, FARKLI ÜLKELERDEN GELECEK KAYNAK ÖNEMLİ

” Bankacılar TCMB, BDDK başta olmak üzere atılan adımların etkisine dikkat çekerken en etkili adımın ise swap piyasasında atıldığına dikkat çektiler. Öte yandan bankacılar Katar başta olmak üzere Türkiye’nin siyasi olarak yakın ilişkileri olduğu ülkelerden gelen ve gelebilecek kaynakların önemine de dikkat çektiler. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise dün enlenen kabine toplantısı ardından Türkiye’ye kaynak sağlanmasındaki sürece ilişkin Albayrak’ın yaptığı temaslar sonucunda Kuveyt, Almanya, Fransa ve Rusya’dan da olumlu neticeler almaya başladıklarını söyledi. BDDK daha önce yüzde 50 ile sınırladığı swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını dün yüzde 25’e indirdi. Bu adım yabancıların döviz teminatı ile piyasalarda işlem yapmak için kullandıkları TL’yi swap piyasasında yaratmalarının maliyetinin yüzde 35 seviyesinin üzerine çıkardı. Reuters verilerine göre geçen hafta Cuma günü yüzde 20’nin hemen altında bulunan bir hafta vadeli swap faizleri sert yükselişle yüzde 36 seviyesini geçti. Bugün ise bir hafta vadeli swap faizleri yüzde 29 civarında bulunuyor. Tahvil piyasasında ise TCMB’nin son sıkılaştırma adımları ardından gösterge 10 yıllık tahvilin getirisinde düşüş 150 baz puanı aştı. İki yıllık gösterge tahvil ise aynı dönemde 250 baz puan civarında yükseldi. Bankacılar bu hareketin TCMB’nin gecelik piyasada faizi yüzde 19.25 ile koridorun üst bandına yönlendirmesinin ardından geldiğini belirttiler.

(Cumhuriyet)