Connect with us

Dünya

Trump’ın danışmanı mailde yazmış: “Rusya Başbakan yardımcısı Trump’ı destekliyor”

Published

on

Donald Trump’ın başkanlık yarışı sırasında kendisine dış politika konusunda danışmanlık yapan Carter Page, Rus milletvekilleri ve Putin’e yakın isimlerden “inanılmaz değerli arka plan bilgileri” aldığını söyledi. Page seçim yarışının ortasında Moskova’ya bir de seyahat gerçekleştirdi.

Carter Page Temmuz 2016’da Trump’ın kampanyasındaki yetkililere yazdığı bir e-posta mesajında, Rus Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich’in Trump’a güçlü bir şekilde destek verdiğini ve çok sayıdaki uluslararası soruna birlikte daha iyi çözümler bulabilmek için istekli olduğunu söylediğini anlattı. Page, bu bilgiyi geçen hafta Temsilciler Meclisi’nin, Rusya’nın Amerika seçimlerine müdahalesini araştıran komisyonu karşısında verdiği 6 saatlik ifadesinde paylaştı.

Kendisine bu e-postanın ayrıntıları sorulduğunda Page, Temsilciler Meclisi üyelerine, Rus yetkililerle buluşmadığını bu bilgiyi Dvorkovich’in medyaya yaptığı açıklamalardan ve birlikte katıldıkları bir konferansta yaptığı konuşmadan bildiğini söyledi. Page aynı konferansta Dvorkovich’le sadece “merhabalaştıklarını” belirtti.

Page, soruşturmanın merkezinde

Page’in Rusya’da sahip olduğu ilişkiler, Amerikan istihbarat birimlerinin, Putin tarafından Amerika seçimlerine müdahale edildiği ve Trump’ın kazanmasına yardım edildiği sonucuna vardığı soruşturmaların merkezinde bulunuyor.

Bununla birlikte özel yetkili savcı Robert Mueller da Rusya’nın seçimlere müdahalesi konusunda bir soruşturma yürütüyor. Bu soruşturmanın konularından biri de Başkan Trump’ın eski FBI Direktörü James Comey’i kovarak soruşturmaya engel olup olmadığı tartışması. Comey Trump’ın tüm itirazlarına rağmen Rusya soruşturmasının başına getirilen Mueller’dan önce bu görevi yürütüyordu.

Trump’ın bir başka dış politika danışmanı George Papadopoulos geçen ay kendisinin Rusya ve Trump kampanyasındaki yardımcılarıyla ilişki ve görüşmelerine ilişkin FBI’a yalan söylediğini kabul etti. Papadopoulos yetkililerle aylardır süren soruşturma konusunda işbirliği yapıyor.

Rusya Başbakan yardımcısıyla bizzat görüşmüş

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun önde gelen Demokrat partili üyesi Adam Schiff, Page’in komisyon önünde ifade vermeden önce yaptığı açıklamalarda, kişisel bir gezi olarak nitelediği Moskova seyahatinden komisyona verdiği ifadede hiç söz etmediğini söyledi.

Schiff, “(Page) Yazdığı e-postada başbakan yardımcısıyla bizzat görüştüğünü, ayrıca yönetime yakın isimlerle özel konuşmalar yaptığını, önemli bazı arka plana dair bilgiler edindiğini ve bunları Trump’ın kampanyasındakilerle paylaşmak istediğini söylüyor. Bunlar kamuoyu önünde söyledikleriyle ciddi anlamda çelişen şeyler” ifadesini kullandı.

Schiff, Papadopoulos ve Page’in Rusya’nın bağlantılarının Trump’ın kampanyası sırasında Ruslarla ilişki kurmak adına kullanılan iki paralel girişim olduğunu söylüyor.

Schiff ayrıca “İkisi de kampanya yetkililerine dönüp bilgi veriyor. Kampanyadakilerse kamuoyunu edindikleri bilgiler konusunda yanlış yönlendiriyorlar. Bunların tesadüf olabileceğini düşünmüyorum” diyor.

İngiliz istihbaratçının 35 sayfalık özel dosyası

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu salı günkü kapalı kapılar ardında Trump’ın eski Oval Ofis Operasyonları Şefi Keith Schiller’ı sorguladı. Schiller Eylül ayında bu görevinden ayrılmıştı.

Komisyon üyelerinin Schiller’a Trump’ın 2013 yılında Moskova seyahatı ve İngiliz bir istihbarat görevlisinin, Trump’ın bu seyahati ve Rusya’daki güzellik yarışmasını ziyareti sırasındaki davranışlarıyla ilgili yazdığı 35 sayfalık dosyaya ilişkin sorular yönelttikleri sanılıyor.

Trump’ın alaya aldığı bu dosyayla ilgili soruşturma, kendisinin başkanlık yarışındaki rakibi Hillary Clinton ve Demokratik Ulusal Komite tarafından finanse edildi.
(Amerika’nın Sesi)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar