Ana sayfa Manşet Trump’ın göçmen kararı mahkeme kararıyla askıya alındı

Trump’ın göçmen kararı mahkeme kararıyla askıya alındı

PAYLAŞ

New York Federal Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının “onarılmaz bir zarara” neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin Cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda 2 Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden avukatlar gözaltına alınan Irak vatandaşlarının serbest bırakılması ve Trump’ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararın durdurulması için dava açmıştı.

Bu arada, dün Kahire Havalimanı’nda Trump’ın imzaladığı kararname gerekçe olarak gösterilerek, 5 Iraklı ile 1 Yemenli yolcu uçağa alınmadı.

Uçağa alınmayan yolcuların geçerli vizesi olmasına karşın check-in de durduruldukları ve ülkelerine geri dönmeleri istendi.

KARARNAMEDE NELER VAR?

Mahkeme kararıyla askıya alınan kararnamenin maddeleri şöyle:
– ABD göçmen kabul programı 120 günlüğüne askıya alındı.
– “Kayda değer” bir değişim olana kadar Suriyeli mültecilerin ABD’ye girişi yasaklandı.
– Irak, Suriye, Libya, Sudan, Somali ve Yemen’den ABD’yi ziyaret etmek isteyenlere 3 ay boyunca vize verilmeyecek. Diplomatik vize gibi bazı vize türleri yasağın dışında tutulacak.
– 2017’de ABD’ye 50 bin mülteci kabul edilecek.
– Göçmen kabul programında, kendi ülkesinde dini azınlık olanlara öncelik verilecek. (BBC)