Connect with us

Manşet

Trump’ın istemediği ülkelerin vatandaşları 16 yıldır terörist olaylara karışmadı

Published

on

ABD Başkanı Donald Trump’ın, göreve gelmesinin ardından imzaladığı ilk kararnamelerden olan ve 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararname, ABD temyiz mahkemesi tarafından iptal edildi. San Francisco’daki Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi, Trump yönetimi tarafından yapılan, kararı veren yargıcın ‘iptal kararını iptal etmesi’ yönündeki talebi kabul etmedi.

Başkan ile yargı ‘savaşı’

Federal Yargıç James Robart’ın, ‘Müslümanlara ABD’ye giriş yasağı’ adı verilen uygulamayı geçici olarak iptal etmesinin ardından temyiz için başvuruda bulunan Trump yönetimi, Temyiz Mahkemesi’nden “ret” cevabı aldı.

ABD’ye girişlerde ‘şimdilik’ sorun yok

Türkiye saatiyle pazartesi günü geceyarısı açıklanan kararda, Temyiz mahkemesi, Trump yönetiminden ek belge ve bilgi istedi. ABD basınında yer alan bilgilere göre nihai kararın açıklanması birkaç haftayı bulabilir.

Ancak yasak nedeniyle ABD’ye girişleri engellenen Sudan, Irak, Suriye, İran, Libya, Yemen ve Somali vatandaşlarının ABD’ye girmelerinin önünde ‘şimdilik’ herhangi bir engel bulunmuyor.

ABD basınında yer alan bir diğer dikkat çekici haber ise Federal Yargıç James Robart’ın karar vereceği birkaç günlük süreye kadar ülkeye girişlerine engel olunan 7 ülke vatandaşlarının, bunu fırsat bilerek ABD’ye gitmek üzere havaalanlarına hücum ettiği konusundaki haberler.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı da Yargıç Robart’ın kararına karşı temyiz istemişti. Ancak karar, İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuştu.

Trump, pazar günü yaptığı açıklamada da “Ülkemizin güvenliği adına kazanacağız. Kazanacağız” yorumunda bulunmüştü.

Adalet Bakanlığı avukatlarının dosyaya son şeklini verdiğini belirten Washington Post ise, ‘Trump karşısında devlet kurumları, teknoloji şirketleri ve hukuk insanlarının ‘kararı durdurmak için’ mantar gibi yayılan kampanyaya destek oluyor’ diye yazdı.

İki tarafın savunmalarının da ‘ateşli’ olduğunu dile getiren gazete, Washington ve Minnesota eyaletlerinin de seyahat yasağıyla ‘kaos çıkarmayın’ uyarısı yaptığını dile getirdi.

Ayrıca Dışişleri Eski Bakanı, John F. Kerry ve Madeleine Albright, Eski CIA directürü Leon Panetta, Eski CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü Michael Hayden ile ülkenin öncde gelen ulusal güvenlik birimlerinin eski yöneticileri kendi imzalarıyla bir bildiri yayınlardı. Bildiride, “ulusal güvenlik tehtidi yok” yazıldı. Ekibin imzaladığı bildiride: ‘Karardan etkilenen 7 ülke vatandaşları 11 Eylül 2001’den bu yana herhangi bir terör olayına karışmadı’ denildi.

Apple, Facebook, Google, Microsoft, Netflix, Twitter, Uber ve diğer teknoloji şirketleri de işlerinin yürümesine engel olunmamasını ve ‘bu karışıklığa’ son verilmesini istedi.

Continue Reading

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar