Ana sayfa Manşet Trump’ın istemediği ülkelerin vatandaşları 16 yıldır terörist olaylara karışmadı

Trump’ın istemediği ülkelerin vatandaşları 16 yıldır terörist olaylara karışmadı

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, göreve gelmesinin ardından imzaladığı ilk kararnamelerden olan ve 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararname, ABD temyiz mahkemesi tarafından iptal edildi. San Francisco’daki Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi, Trump yönetimi tarafından yapılan, kararı veren yargıcın ‘iptal kararını iptal etmesi’ yönündeki talebi kabul etmedi.

Başkan ile yargı ‘savaşı’

Federal Yargıç James Robart’ın, ‘Müslümanlara ABD’ye giriş yasağı’ adı verilen uygulamayı geçici olarak iptal etmesinin ardından temyiz için başvuruda bulunan Trump yönetimi, Temyiz Mahkemesi’nden “ret” cevabı aldı.

ABD’ye girişlerde ‘şimdilik’ sorun yok

Türkiye saatiyle pazartesi günü geceyarısı açıklanan kararda, Temyiz mahkemesi, Trump yönetiminden ek belge ve bilgi istedi. ABD basınında yer alan bilgilere göre nihai kararın açıklanması birkaç haftayı bulabilir.

Ancak yasak nedeniyle ABD’ye girişleri engellenen Sudan, Irak, Suriye, İran, Libya, Yemen ve Somali vatandaşlarının ABD’ye girmelerinin önünde ‘şimdilik’ herhangi bir engel bulunmuyor.

ABD basınında yer alan bir diğer dikkat çekici haber ise Federal Yargıç James Robart’ın karar vereceği birkaç günlük süreye kadar ülkeye girişlerine engel olunan 7 ülke vatandaşlarının, bunu fırsat bilerek ABD’ye gitmek üzere havaalanlarına hücum ettiği konusundaki haberler.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı da Yargıç Robart’ın kararına karşı temyiz istemişti. Ancak karar, İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuştu.

Trump, pazar günü yaptığı açıklamada da “Ülkemizin güvenliği adına kazanacağız. Kazanacağız” yorumunda bulunmüştü.

Adalet Bakanlığı avukatlarının dosyaya son şeklini verdiğini belirten Washington Post ise, ‘Trump karşısında devlet kurumları, teknoloji şirketleri ve hukuk insanlarının ‘kararı durdurmak için’ mantar gibi yayılan kampanyaya destek oluyor’ diye yazdı.

İki tarafın savunmalarının da ‘ateşli’ olduğunu dile getiren gazete, Washington ve Minnesota eyaletlerinin de seyahat yasağıyla ‘kaos çıkarmayın’ uyarısı yaptığını dile getirdi.

Ayrıca Dışişleri Eski Bakanı, John F. Kerry ve Madeleine Albright, Eski CIA directürü Leon Panetta, Eski CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü Michael Hayden ile ülkenin öncde gelen ulusal güvenlik birimlerinin eski yöneticileri kendi imzalarıyla bir bildiri yayınlardı. Bildiride, “ulusal güvenlik tehtidi yok” yazıldı. Ekibin imzaladığı bildiride: ‘Karardan etkilenen 7 ülke vatandaşları 11 Eylül 2001’den bu yana herhangi bir terör olayına karışmadı’ denildi.

Apple, Facebook, Google, Microsoft, Netflix, Twitter, Uber ve diğer teknoloji şirketleri de işlerinin yürümesine engel olunmamasını ve ‘bu karışıklığa’ son verilmesini istedi.