Ana sayfa Dünya Trump’ın Müslüman karşıtı söylemleri tüm ABD’de protesto ediliyor

Trump’ın Müslüman karşıtı söylemleri tüm ABD’de protesto ediliyor

PAYLAŞ

ABD’nin “özgürlükler ve göçmenler ülkesi” olduğuna vurgu yapan çok sayıda pankartın açıldığı eylemde, ülkenin farklı eyaletlerinden gelen binlerce kişi, hep bir ağızdan yeni Başkan Trump’a tepkisini gösterdi.

Beyaz Saray önündeki gösterinin ardından binlerce kişi ABD Kongresine kadar yürüyerek eylemlerine bir süre de burada devam etti.

YEŞİL KARTLILARIN DURUMU

Cuma gecesinden itibaren ABD’deki bazı havayollarında yeşil kartlıların durumunda ortaya çıkan karmaşa, bugün Beyaz Saray yetkililerinin farklı açıklamalarında da devam etti.

Konuyla ilgili Amerikan NBC News kanalına konuşan Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus, yeşil kartlıların bu kararnameden etkilenmeyeceklerini ifade etti. Ancak Priebus, daha sonra katıldığı bir programda, “Söz konusu 7 ülkeden gelenler, yeşil kartlı bile olsalar karardan etkilenecek” dedi.

109 KİŞİ GÖZALTINDA

Öte yandan Priebus, dün ülkeye yabancı ülkelerden toplam 325 bin kişinin giriş yaptığını ve 109 kişinin gözaltına alındığını kaydederek ‘her şeyin yolunda olduğunu’ ve ‘Trump karşıtı bir kampanya yürütüldüğünü’ savundu.

Kararname ışığında yapılan ilk açıklamalarda, ABD’de kalıcı oturma izni anlamına gelen yeşil kartlıların da söz konusu karara tabi oldukları ve belirtilen 7 ülkeden gelen her bir yeşil kartlıya ayrı ayrı mülakat yapılarak karar verileceği ifade edilmişti.

TRUMP’A TEPKİLER BÜYÜYOR: FEDERAL MAHKEME GÖÇMEN KARARINI ASKIYA ALDI

İsyan New York’tan San Francisco’ya

JFK Havalimanı’ndaki eylem çok geçmeden San Francisco Uluslararası Havalimanı’na da yayıldı. San Francisco Havalimanı’ndaki yüzlerce eylemci “Müslüman yasağına hayır! Diren!”, “Hoşgeldiniz mülteciler”, “Yasağa hayır, duvara hayır” ve “Trump’ın nefretine direniyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Akşam saatlerinde ise Trump’ın kararına isyan edenlerin sayısı binleri buldu ve eylem havalimanından taşarak çevredeki bir otoparkın çatısına yayıldı.

Avukatlardan eylemcilere destek

abd7news.com’un haberine göre havalimanına gelenlerin arasında gözaltına alınanlara ve onların ailelerine destek olmak isteyen avukatlar da vardı. Uluslararası Mülteci Yardım Projesi’nin çağrısıyla gelen avukatlardan Susie Hwang “Yasanın kötüye kullanılması ve anayasayı ihlal etmesinden endişe duyuyorum” dedi ve süreci takip etmek için havalimanında bekleyeceğini söyledi.

Öte yandan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği New York’ta gözaltına alınan iki kişi adına yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Havalimanındaki eyleme katılanlar uygulamanın ırkçı olduğunu vurgularken, geri gönderilmek istenen göçmenlerin karşılaşacağı zulümden endişe duyuyor.