Ana sayfa Logo Altı Trump’ın ‘Müslüman yasağı’nı protesto eden 20 haham gözaltına alındı

Trump’ın ‘Müslüman yasağı’nı protesto eden 20 haham gözaltına alındı

PAYLAŞ

New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldikten sonra imzaladığı ve 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini engelleyen kararnameye tepkiler dinmiyor. ABD saatiyle pazartesi gecesi New York’un ünlü caddelerinden Manhattan’daki 5. Cadde’de bulunan Trump Tower önüne gelerek Trump’ı protesto eden 20 kadar haham gözaltına alındı.

ABD saatiyle akşam 7’de Trump Tower önüne toplanan 200 kişilik kalabalık, davul ve baterilere vurarak ‘Hoşgeldiniz mülteciler’ yazılı pankartlar taşıdı.

Haham Jill Jacobs ise yaptığı açıklamada birçok Yahudi’nin Müslüman yasağına karşı olduğunu söyledi. ‘1924’teki soykırımda bu ülke bize kapılarını açmadı’ diyen Jacobs, ‘zamanında bizim gelmemize karşı kullanılan dil, bugün Müslüman yasağına karşı kullanılıyor’ diye konuştu.

New York Times’ın haberine göre, göstericilere müdahale eden polisler, 20 kadar hahamı (Yahudi din adamı) kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Trump Tower çevresindeki güvenlik önlemleri ise olayın ardından artırıldı. Binanın girişinde 24 saat uzun namlulu silahlarıyla nöbet tutan polisler binaya girişi çok sıkı kontrol ediyor. New York’un en ünlü caddelerinden 5. Cadde üzerinde bulunan Trump Tower’ın etrafındaki sokaklara giriş ve çıkışlar polis bariyerleriyle kapatılmış durumda. Ayrıca alanda 24 saat polis otobüsü bekletiliyor.