Ana sayfa Dünya Trump’ın onayladığı vize yasağına mahkemeden engelleme

Trump’ın onayladığı vize yasağına mahkemeden engelleme

PAYLAŞ

ABD’nin Seattle eyaletindeki bir yargıç, ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 ülkeye getirdiği seyahat yasaklarını geçici olarak durdurdu. Ülke çapında geçerli olan bu kararın ardından ABD’deki gümrük görevlileri, bir haftadır ABD’ye gelen uçaklara bindirilmeleri yasaklanan 7 ülkeden yolcuların tekrardan uçaklara biniş yapabileceğini duyurdu.

Federal Yargıç James Robart’ın verdiği karar öncesinde ABD hükümetini savunan avukatlar eyaletlerin Donald Trump’ın başkanlık kararnamelerini engellemeye yetkisi olmadığını savunuyordu.

Geçen hafta ilan edilen ve Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ile Yemen vatandaşlarını kapsayan seyahat yasakları ülke çapında protesto edilmiş, havalimanlarında da eylemler düzenlenmişti. Geçici yasak, kararnameye karşı açılan dava sonuçlanana kadar yürürlükte kalacak. Kararın ardından ilk açıklamayı Katar Havayolları yaptı. Reuters’a konuşan şirket yetkilileri, geçerli seyahat belgeleri olan herkesi ABD’ye taşıyacaklarını duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı ise, Yargıç Robart’ın verdiği kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

TRUMP’TAN KARARA YANIT GELDİ

ABD Başkanı Trump, 7 ülkenin vatandaşlarına getirdiği vize yasağına durdurma kararı verilmesinin ardından Twitter’dan açıklama yaptı.

Trump,”Bu sözde hakimin görüşü, temelde, ülkemizde yasaların uygulanmasını olanaksız kılıyor, gülünç bir karar ve tersine çevrilecek” dedi.