Ana sayfa Medya Trump’ın, televizyon sunucusu Mika Brzezinski hakkında attığı tweet’e büyük tepki

Trump’ın, televizyon sunucusu Mika Brzezinski hakkında attığı tweet’e büyük tepki

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump MSNBC televizyon kanalı sunucularından Mika Brzezinski’ye yönelik yaptığı aşağılayıcı açıklamaları ile ülkede büyük bir öfke yarattı. Brzezinski’nin perşembe sabahı sunduğu “Morning Joe” adlı programda Trump’ı sert bir dille eleştirmesinin ardından ABD Başkanı Twitter hesabından sunucu için “IQ’su düşük kaçık Mika” paylaşımında bulundu. Trump, aynı zamanda Brzezinski’nin nişanlısı da olan programın diğer sunucusu Joe Scarborough’ı da “Psikopat Joe” olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı, ikinci bir Tweet’inde de her iki sunucunun yeniyılda Florida’daki Mar-a-Lago Golf Kulübü’nde kendisi ile görüşmek istediğini, o tarihte Brzezinski’nin yaptırdığı güzellik operasyonu sonrası yüzünün kanadığını iddia etti.

Bu açıklamalar ABD’de büyük protesto dalgasına yol açtı. Sosyal medya üzerinden de tepki gösteren birçok kişi “Trump’ın attığı en kötü Tweet”ten bahsetti. Demokrat Partili politikacı Dianne Feinstein, Trump’ı “cinsiyetçi” olmakla suçladı.

Cumhuriyetçilerden tepki

Trump’a kendi partisi Cumhuriyetçi politikacılardan da tepki geldi. Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan Trump’ın yorumu için “Bunun uygun bir yorum olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Parti Senatörü Ben Sasse “Lütfen bunlara bir son verin. Bu normal değil ve sizin makamınızın layık olduğu asaletin altında” açıklamasında bulundu. Bir başka Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise “Sayın Başkan, Tweet’iniz … ABD’nin politikasının büyüklüğü ile bağdaşmıyor, aksine Amerika’nın politikalarının yanlış yolda olduğuna işaret ediyor” açıklamasında bulundu. (DW)