Connect with us

Manşet

Trump’ın Türkiye balayı erken sona erdi

Published

on

Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimini kazanmasının ardından Türkiye’deki politik hava bir anda değişti. Türk toplumunun ortak bir zeminde buluştuğu konular kısıtlı olsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın birlikte iyi işler yapacağına olan inanç arttı.

Tespit, Politico’dan Gazeteci Zia Weise’ye ait. ABD merkezli haber sitesi Politico’da yer alan makalesinde Weise, Trump ile balayının erken bittiği görüşünde. Makalede ayrıca, Trump’ın Beyaz Saray’a çıkışının üzerinden bir hafta geçtikten sonra Erdoğan ve destekçilerinin hayal kırıklığına uğradığının altı çizildi.

Weise imzalı makale şöyle devam ediyor:

Trump’ın seçilmesinin ardından, Erdoğan tebriklerini iletti ve Obama yönetiminde yavaşlayan ilişkileri iyileştirmek için umut beslemeye başladı. Fakat bu arada Trump’ın İslam karşıtı söylemleri ve konuşmaları devam ediyordu. Bunlar olurken Trump vaat vermeye devam ediyordu ve balayının da erkenden sonuna yaklaşılıyordu. Erdoğan, ‘Trump’ın Ortadoğu’yla ilgili sözlerini bekliyoruz’ demişti. Bir hafta sonra da ‘Kulağımıza Ortadoğu ile ilgili bazı rahatsız edici sözler geliyor’ dedi.

Hemen ardından Trump’ın 7 Müslüman ülkeye yönelik uygulanacak olan vize yasağını kapsayan kararnamenin çıkmasının ardından Türk bakanlar da derhal kararı eleştirdi.

Kısa süren balayı

Trump, kampanya sürecinde Müslüman karşıtı sözler söylerken, Erdoğan da Trump’ın adının İstanbul’daki Trump Tower’dan kaldırılacağını açıklamıştı. Kampanya sürecinde Türk hükümeti Trump’a desteğinden çok Hillary Clinton’a karşıydı. Demokrat aday Hillary’nin ekibi Ankara’nın karşı çıktığı YPG’yi destekliyordu. Türk tarafı ise YPG ile PKK’nin bağlantılı olduğunu savunuyordu.

Bütün bunların üstünde, Fethullah Gülen’in takipçilerinin Clinton’ın kampanyasına destek olduğu iddia edildi. Erdoğan ise darbe girişiminin arkasında bu grubun olduğunu sanık olarak sundu. Bunun ardından Gülen’in on binlerce takipçisi tutuklandı.

Gülen ve Suriyeli Kürtlere destek iddiaları iki ülke arasındaki ilişkilerin Obama yönetimi döneminde ‘tadının kaçmasına’ neden oldu. Birçok Türk bakanın Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesini istemesine rağmen Washington yönetiminin bu çağrıya kulağının üstüne yatması bardağı taşıran son damla oldu.

Türk bakanlar Trump’ın başkan seçilmesinin ardından bu başarısını alkışlamaya başladılar. Hatta hükümete yakın medya Trump’a yığınla övgü yağdırdı. Burada bariz bir ‘başkasının üzüntüsüne sevinme, onun başarısızlığına oh deme’ vardı. Bu da Cumhuriyetçi bir adayın medyaya karşı başarısıydı. Hatta Bekir Bozdağ, ‘Bu, Amerikan halkının maniplasyona karşı başarısıdır’ dedi.

Erdoğan, Trump karşıtı gösterileri de ‘demokrasiye karşı saygısızlık’ diye tanımladı. Hatta Trump’ın CNN muhabirine bağırmasını da övdü. Bu durum da Erdoğan, onu ‘kendi yerine koydu. Bu arada Türkiye’nin, en fazla gazeteciyi hapse tıkan ülke olduğunu da unutmamak lazım.

Binali Yıldırım ve diğer bakanlar YPG’ye silah yardımı yapılması utancına bir son verilmesini umdular. Ancak Trump’ın seçtiği Rex Tillerson, YPG’yi IŞİD’e karşı batının en harika müttefiki olarak tanımladı.

Sonuç olarak Trump’ın, Türkiye’yle olan ilişkileri daha da kötüleştireceğe benziyor. Kendisinin atadığı CIA’in yeni direktörü Mike Pompeo, sildiği tweetinde Türkiye’yi ‘totaliter İslamcı Diktatörlük’ olarak tanımladı. Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn de darbe girişiminin yapıldığı gece Erdoğan’ı devirmeye çalışanları alkışlayanlar arasındaydı.

Ayrıca, muhafazakar parti destekçisi yazarlar, ABD’nin İsraail’deki Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması gündeme geldiğinde kudurmuş gibi, çileden çıktılar.

Brookings Enstitüsünden Kemal Kirişçi ise ‘Obama, Müslümanların hisleri konusunda oldukça hassastı. Trump ise İslam’ı terörizmle eşit tutuyor’ diyor. Ve şunu söylüyor: ‘Türkiye, Obamayı özleyecek.’

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar