Ana sayfa Dünya Trump’tan AB’ye bir darbe daha! Otomobillere yüzde 25 vergi

Trump’tan AB’ye bir darbe daha! Otomobillere yüzde 25 vergi

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nden (AB) ithal edilen otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi.

PAYLAŞ
President Donald Trump speaks to the media after he steps off Air Force One, Tuesday, Aug. 21, 2018, in Charleston, W.Va. Trump says the conviction of his former campaign chairman Paul Manafort on financial crimes is "a disgrace." (AP Photo/Alex Brandon)

Batı Virginia’da katıldığı bir seçim kampanyasında Trump, “AB’den ABD’ye gelen tüm otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulayacağız” dedi.

Trump’ın açıklamaları, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un otomobil vergilerine ilişkin raporun ertelendiğine ilişkin iddiaların ardından gelirken, The Wall Street Journal’da yer alan habere göre Ross raporun Avrupa Komisyonu, Meksika ve Kanada ile süren görüşmeler sebebiyle ertelendiğini ve yayınlanması için henüz bir tarih belirlenmediğini belirtti.

Trump, daha önce de ithal otomobillere yüzde 20- yüzde 25’lik bir gümrük vergisi getirilebileceğini söylemişti. Trump mayısta Ticaret Bakanlığı’ndan bu ithalatların ulusal güvenliği tehdit edip etmediğini incelemelerini istemişti.

Beyaz Saray’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.