Ana sayfa Öne Çıkanlar Trump’tan ‘Katar’ açıklaması

Trump’tan ‘Katar’ açıklaması

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump kişisel Twitter hesabından açıklama yaparak, “Suudi Arabistan kralına ziyaretin karşılığını aldığımızı görmek güzel,” dedi. Orta Doğu ziyaretindeki görüşmeler hakkında Trump, “Aşırıcılığın finansmanına karşı sert önlem alacaklarını söylemişlerdi. Ve tüm işaretler de Katar’ı gösteriyordu,” ifadesinde bulundu. Trump ayrıca, “Belki de bu, terör vahşetinin sonunun başlangıcı olacaktır,” iddiasında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanı’ndan Trump’a cevap

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman El Sani, ABD Başkanı Donald Trump’ın Katar’a yönelik terörizme destek suçlamalarına yanıt verdi. El Sani “Katar hükümetinin radikal islamcıları desteklediğine yönelik tek bir kanıt yok” dedi.

El Sani BBC’ye verdiği röportajda “Trump’ın tweetleri konusuna gelirsek, biz Trump ile doğrudan görüştük. Trump, Katar Emiri ile görüşmesinde bize açıkça ‘Bölgedeki farklı ülkelerin terörizme destek verdiği hakkında bazı suçlamalar bulduk. Ve bunların bazıları Katar ve Suudi Arabistan çevresinde” dedi. Bunu birkaç kez yineledi. Biz de ona eğer bir suçlama varsa masaya oturabiliriz ve bunu çözebiliriz dedik Ancak emin olun suçlamaların temeli medyada yer alan haberler. İstihbarat örgütleri ve hükümetler Katar ile ABD arasındaki iş birliğini iyi biliyor. Katar hükümetinin radikal islamcıları desteklediğine yönelik tek bir kanıt yok” dedi.