Ana sayfa Dünya Trump’tan tebrik, bakanlık ve sözcüden ‘AGİT raporu’ çıkışı

Trump’tan tebrik, bakanlık ve sözcüden ‘AGİT raporu’ çıkışı

PAYLAŞ

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumuyla ilgili, “Uluslararası bir komisyon değerlendirmesini yapıyor ve 10-12 gün içinde bir rapor açıklayacak. Bunu bekleyeceğiz, bırakalım şu anda onlar işini yapsın.” yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı arayarak referandum sonucundan dolayı tebrik etmişti. Referandum sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, “Türkiye’nin liderlerinin muhalefetin görüşlerine ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiği” ifadesi yer almış ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinden oluşan heyetin tam raporunu bekleneceğini ifade edilmişti.

Spicer’dan referandum değerlendirmesi

Bir soru üzerine Spicer, Türkiye’deki halk oylamasıyla ilgili, “Uluslararası bir komisyon değerlendirmesini yapıyor ve 10-12 gün içinde bir rapor açıklayacak. Bunu bekleyeceğiz, bırakalım şu anda onlar işini yapsın.” yorumunu yaptı. Türkiye’de bir seçim yapıldığını ve insanların bu seçimlere katılarak oy verdiklerini ifade eden Spicer, herhangi bir yorum yapmadan önce ilgili komisyonların çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray’dan kısa bir süre önce de ABD Dışişleri Bakanlığı, halk oylamasıyla ilgili, “Her iki taraftan seçmenleri ve tarafları, Türkiye’nin geleceği için beraber çalışmaya odaklanmaya ve anlamlı bir siyasi diyalogu sürdürmeye teşvik ediyoruz.” değerlendirmesi yapılmıştı.