Ana sayfa Magazin Tuğçe Kazaz’ın referandum kararı: Bu tek adam iktidarıdır ama ‘Evet’ diyeceğim

Tuğçe Kazaz’ın referandum kararı: Bu tek adam iktidarıdır ama ‘Evet’ diyeceğim

PAYLAŞ

16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan Anayasa değişikliği için bir açıklama da eski manken Tuğçe Kazaz’dan geldi. Kazaz, getirilmek istenen düzenin “kamufle edilmiş olsa da tek adam iktidarı” olacağını belirtirken referandumda vereceği oyun ‘evet’ olduğunu açıkladı.

Kazaz’ın yaklaşık 5 saat boyunca Twitter’dan paylaştığı mesajlar şöyle:

Herkese iyi akşamlar diliyorum. Arkadaşlar, bu güne kadar bu konuda fikirlerimi açıklamadım çünkü kararsızdım. Şimdiye kadar neden kararsız kaldığıma gelince; Çünkü beklediğim ve savunduğum başkanlık sistemiyle, önümüze gelen bu sistem çok farklıydı. Bundan dolayı sessizce süreci ve olanları izledim. Ayrıca Dünya’daki yönetim modellerini uzunca bir süre inceledim.

Fikrimi açıklamadan önce bir kaç önemli konuya da değinmek istiyorum. Sn. Cumhurbaşkanımızdan ve devletimizden bir vatandaş olarak ricalarım olacak. Lütfen, yargının bağımsızlığı zarar görmesin. Lütfen, yargının bağımsızlığını güçlendirin. Lütfen, etrafınızı saran ve sadece sizden güç alanlara geçit vermeyin. Lütfen, Fetö Vb. Örgütlerden kaynaklı mağduriyeti olan vatandaşların mağduriyetini giderin. Lütfen, insanımızı yargılayarak ötekileştiren ve derin kutuplaştırmalara yol açan, menfaatçi kişilere pirim vermeyin. Lütfen, vatana ihanet suçu işleyenler hariç, fikirlerini kuralları ihlal ederek ifade eden gazetecilere, tekrar ifade özgürlüğü verin Lütfen, samimi olan cemaatler hariç, din adı altında kurulmuş bu ezoterik örgütlerin, inançlarımızı daha fazla kemirmesine fırsat vermeyin. Lütfen, bize geçmişine değil, geleceğine umutla bakan bir Türkiye hayali vaadedin. En önemlisi ise Sn. Cumhurbaşkanım lütfen bir daha kimseye kanmayın. Çünkü siz kandınız mı bütün ülke kanmış oluyoruz.

Bir de keşkelerim var tabi. Keşke bizi bu kadar korkutan, bir başkanlık sistemini önümüze getirmeseydiniz. Keşke, bu kadar kutuplaşarak değil de aynı ülkenin evlatları olarak, bu seçime bir bayram havasında girebilseydik. Keşke, bu kadar mühim bir seçimi milletin sinir uçlarına dokunan, sinir kişilikler anlatmasaydı. Buna ben de dahilim:) Keşke, OHAL sürecinde bu tercihi yapmak zorunda kalmasaydık.

Şimdi gelelim kararıma ve sebeplerine. Lütfen sabırlı olun. Çünkü ben bu güne kadar doğru bildiğimi söyledim ve söylemeye de devam edeceğim. Arkadaşlar, bu seçim benim anladığım kadarıyla iki ucu keskin bıçak. Neresinden tutsak elimizi kesecek ve canımızı yakacak. Çoğunuzun aklındaki korkuyu biliyorum. Erdoğan veya onun yerine gelecek Cumhurbaşkanının, Cumhuriyeti mi kuruluyor. Yani tek adam hakimiyeti… Açıkçası ben de aynı fikirdeyim. Her ne kadar yasalarla kamufle edilmiş olsa da bana göre de bu tek adam iktidarıdır. Fakat Sizlere soruyorum. Tek yönlü bakmayalım.Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri, bu ülkenin iktidarları, kimin veya kimlerin elindeydi?

Kısa maddeler ile sıralayalım.

1-) Mevcut sistem terör örgütlerinin yapılanması için müsait.
2-) Mevcut sistemde Sn. Cumhurbaşkanı zaten bir başkanın yetkilerini filli olarak kullanmıyor mu? Demek ki mevcut sistem buna müsait.

Kısacası mevcut sistem batının güdümünde, yeni sistem ise Cumhurbaşkanının emrinde olacak. Bundan dolayı iki ucu keskin bıçak. Batının Türkiyesi mi yoksa tek adam iktidarı olan, Erdoğan’ın Türkiyesi mi? işte biz buna karar veriyoruz. Bana göre olay bundan ibaret.

Batının kontrolünde terör örgütlerinin yuvalandığı bir Türkiye yerine, terörün ve batının yuvalanmadığı bir Türkiye için Evet diyeceğim.