Ana sayfa Ekonomi TÜİK açıkladı: İnşaatta gerçek küçülme yüzde 30

TÜİK açıkladı: İnşaatta gerçek küçülme yüzde 30

Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan inşaattaki küçülmenin iktidar tarafından açıklanan seviyelerin çok ötesinde olduğu bugün gelen detay bir veriyle ortaya çıktı.

PAYLAŞ

İktidar ve ana akım gazeteler inşaatta canlılığı yavaşlasa da sürdüğünü yazıp, son günlerde kamu bankalarının AKP’nin isteğiyle düzenlediği indirimli faiz kampanyalarıyla hareketlilik kazandığını dile getirirken, resmi istatistik ajansı TÜİK’in verileri başka bir tablo ortaya çıkardı.

TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre yılın ilk çeyreğinde yeni inşaat yapımı için alınan ruhsatlar daire bazında yüzde 41.9’luk rekor düşüş yaşadı. Bu yıl Ocak-Mart döneminde 135 bin daire için inşaat ruhsatı alınırken, rakam geçen yıl ve 2016’nın aynı döneminde sırasıyla 233 bin ve 260 bin düzeyinde gerçekleşmişti.

İnşa edilecek binaların yatırım tutarları ise yüzde 19.8 azalışla 37.8 milyar liraya inerken yüzde 10.3’lük enflasyon da göz önüne alındığında reel bazda yüzde 30’un üzerinde daralma görüldü.

İnşaat sektörünün gelecek dönemdeki yatırımlarını göstermesi açısından yapı izin ruhsatları potansiyel beklentileri göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Son 5 yılda inşaat izin ruhsatı alan daire sayısı 5 milyon olarak gerçekleşirken, oturma izni alan daire sayısı 3 milyonda kalmış, bu da stokta 2 milyon satılmayan konut olduğu şeklinde değerlendirilmişti.

Hükümet bu stokların eritilmesi için kamu bankalarını aylık yüzde 0.98 faizle kredi vermeye teşvik etti. Ayrıca markalı konut pazarında lider olan firmaların da katılımıyla 150’ye yakın dev projede yüzde 20 indirimli satış kampanyaları başlatıldı. İnşaat sektöründen son günlerde olumlu açıklamalar gelirken sektördeki gelecek beklentilerini gösteren yapı izin ruhsatları verisi bu olumlu tabloyla çelişki yarattı.

Öte yandan TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve yeni konut satışı sayısının geçen yılın ilk çeyreğini göre sadece yüzde 4.2 düştüğünü gösteren rakamları, hem sektörden gelen açıklamalar, hem de bankacılık sektörünün kredilerindeki gelişmeler ışığında gerçekçi bulunmamıştı.

AKP’nin ekonomik tabanını da dayadığı inşaat sektöründe yüzde 70’e yakını geçen 15 yılda açılan 350 bine yakın firma faaliyet gösteriyor ve bu ülkede bakkal ve bayi sayısından iki kat fazla. İnşaat sektöründen yapılan değerlendirmelere göre bu firmaların 260 bin kadarı olası bir krizde ayakta kalacak özvarlığa sahip değil.