Ana sayfa Ekonomi Turist sayısı arttı ancak gelir aynı kaldı!

Turist sayısı arttı ancak gelir aynı kaldı!

Türkiye’ye gelen turist sayısında 2017 ve 2018 yılında artış gözleniyor. Peki bu artışın turizm sektörüne bir katkısı olacak mı? Hürriyet yazarı Selçuk Şirin’e göre bu sorunun cevabı “Hayır”.

PAYLAŞ

“Ülke olarak en çok döviz kazandığımız sektör turizm” diyen Şirin, “O halde ülkeye gelen turist sayısını arttırmak sorunu çözer mi? Maalesef hayır!” diyor.

“TURİST SAYISINA DEĞİL, GELİRE BAKIN!”

“Rakamlarla Turizm” başlıklı makalesinde bir tablo paylaşan Şirin şu tespitleri yapıyor: “Rakamların da gösterdiği gibi Türkiye’ye hatırı sayılır bir turist girişi var. 2015’te 42 milyonla tavan yapan sektör, o yılın kasım ayında Rus uçağının düşmesi ve çeşitli AB ülkeleriyle yaşanan eşzamanlı diplomatik krizlerden dolayı 2016’da 10 milyonluk kayıp yaşadı. Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle ülkeye gelen turist sayısı yeniden yükselişe geçti. 2017’de 39 milyona yaklaştı. Bu sene turizm sektöründe yine rekor bekleniyor.”

Şirin şöyle devam etti: “Ancak bu rakamlar turizmi anlamak için tek başına anlamlı değil zira önemli olan gelen turist sayısı değil, gelen turistin bırakacağı para. Tablodan da göreceğiniz gibi turizm geliri neredeyse rakamlardan bağımsız bir çizgi izliyor. 2013’te 39 milyonu ağırlayıp 32 milyar dolar kazanırken, 2017’de benzer sayıda turisti ağırlayıp 6 milyar dolar daha az kazanç elde etmişiz.”

“ÖNEMLİ OLAN TURİST BAŞI HARCAMA ORTALAMASI”

Şirin paylaştığı tablo çerçevesinde tespitlerini şöyle sürdürüyor: “Yukarıdaki tabloda turist sayısı kadar önemli olan bir diğer veri turist başı harcama ortalaması. Bu anlamda 2017 endişe verici bir yıl zira son yıllarda turist başı harcamanın en düşük olduğu yıl geçen seneydi.” TL’deki değer kaybının Türkiye’yi ucuz ülke haline getirdiğine dikkat çeken Şirin, “O nedenle bu sene turist sayısının rekor kırması sektörde gelirlerin de artacağı anlamına gelmiyor. TL’deki değer kaybı bu sene geçen senenin çok üstünde seyrediyor. Doların 6 lirayı bulduğu bir ortamda turist başı gelirin trendini tahmin etmek zor değil. Yani turist geliyor, ama az harcıyor.” tespitinde bulundu.

6 AYLIK TURİZM GELİRİ 11,4 MİLYAR DOLAR

IPA’nın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre turizm gelirleri 2018 yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,3 artarak 4,4 milyar dolara çıktı.

Nisan, mayıs ve haziran aylarında (II. çeyrek) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 30,1 artan gelirler 7 milyar 44 milyon 591 bin dolar oldu. Böylece turizm gelirleri ilk 6 ayda 11,4 milyar dolara ulaştı.