Ana sayfa Gündem Türk pasaportu gerilemeye devam ediyor! 3 basamak daha geriledi

Türk pasaportu gerilemeye devam ediyor! 3 basamak daha geriledi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) özel verileri çerçevesinde Henley & Partners tarafından açıklanan 199 ülkenin yer aldığı dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı.

PAYLAŞ

Dünya gazetesinin haberine göre endeksin bu yıl da zirvesinde Japonya yer alıyor.

Japonya pasaportuna sahip olanlar 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Listenin ikinci sırasında ise 189 ülke ile Singapur ve Güney Kore bulunuyor. Üçüncülüğü 188 ülke ile Almanya ve Fransa vatandaşlarının aldığı sıralamada Danimarka, Finlandiya, İtalya ve İsveç 187 ülke ile dördüncülüğü paylaşıyor. Lüksemburg ve İspanya pasaportuna sahip olanlar ise 186 ülkeye vize almadan seyahat edebiliyor. ABD 185 ülke ile altıncı sırada.

Listenin 52’nci sırasında ise Türkiye bulunuyor. Türkiye pasaportuna sahip olan vatandaşlar, sadece 111 ülkeye vize almadan gidebiliyor.

Geçen yıl listede yine 111 ülke ile Türkiye 49’uncu sıradaydı. Son yıllarda listede hızla yükselen Japonya, 2017’de 172 ülke ile beşinci, geçen yıl da 189 ülke ile birinci sıradaydı. Kolombiya, Gürcistan, Rusya, Makedonya, İsrail, Şili Bosna-Hersek, Moldova gibi ülkeler Türkiye’nin üstünde yer alıyor. Çin ise 74 ülkeye vizesiz seyahat vererek 69’uncu sırada kendine yer buldu.