Ana sayfa Logo Altı “Türkiye, ABD’nin iadesini istediği cep telefonunun şifresini kırdı”

“Türkiye, ABD’nin iadesini istediği cep telefonunun şifresini kırdı”

PAYLAŞ

ABD’nin, Viyana Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye nota vererek iadesini istediği başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz’un cep telefonunun, İstanbul Emniyeti’nce incelemeye alındığı ve şifresinin kırıldığı iddia edildi.

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre, illegal yolla elde edilen WhatsApp kayıtlarında, Topuz’un başkonsoloslukta görevli ABD’li diplomat K.’ye, İranlı iş adamı Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasıyla ilgili gazete haberlerini ilettiği öne sürüldü.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, 25 Eylül’de gözaltına alındı, 4 Ekim’de ise çıkarıldığı mahkemece ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlamalarıyla tutuklandı. ABD ile Türkiye arasında vize krizine giden süreç, bu tutuklama ile zirveye çıktı.

Metin Topuz’un kullanımındaki 0532….41 numaralı telefonun içindeki WhatsApp yazışmalarının binlerce sayfa tuttuğu ve soruşturma dosyasına girdiği belirtildi.

Hürriyet’in iddiasına göre, o yazışmalardan biri de 22 Mart 2016 tarihine ait. Bu yazışmada, ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz 22 Mart 2016 saat 08.51’de ‘Reza Zarrab’ başlığı ile bir grup oluşturdu.

Bu gruba Topuz, ilk mesajını saat 09.02’de attı. WhatsApp yazışmalarına, saat 09.25’te ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat K. de katıldı. Yazışmalar İngilizce olarak yapıldı.

Metin Topuz, ABD Konsolosluğu Amerikan Federal Narkotik Polis Teşkilatı İstanbul Bürosu’nda görevli.

İşte o görüşme:

Metin Topuz: (22 Mart 2016, saat 09.02) Hürriyet gazetesine göre, Reza Zarrab, Miami’de tutuklanmış. Suçlama; Amerikan devletinin İran’a uyguladığı ekonomik ambargoyu delme, banka dolandırıcılığı, para aklama. Türkiye’de bulunan şirketleri de (gazetede listelenen) soruşturma altında.

Metin Topuz: (22 Mart 2016, saat 09.05) Umarım Obama savcıyı suçlamaz.

ABD Başkonsolosluğu’nda görevli ABD’li diplomat K: (22 Mart 2016, saat 09.29) Wow Zarrab… FBI mı, DEA dosyası mı ? Söylediler mi?

Metin Topuz: (22 Mart 2016, saat 09.30) FBI…

ABD’li diplomat K: (22 Mart, saat 09.30) Adamım. Büyük vuruş…

Metin Topuz: (22 Mart 2016, saat 09.32) FBI’a Türkiye’de iyi şanslar diliyorum. Türkiye’deki şirketleri hakkında bilgi almaya çalışacaklar.

ABD’li diplomat K: (22 Mart 2016, saat 09:32) Hahahahaha yeah. Politik bağlantıları nedeniyle eğlenceli olmayacağına eminim. Dubai ayağının olduğuna eminim. Hatta orada daha iyi şans.

Metin Topuz: (22 Mart 2016, saat 09.33) O İranlı. Çok yakında konuşmaya başlayacak.

ABD’li diplomat K: (22 Mart 2016, saat 09.34) İnşallah.

Topuz’un avukatı: Telefonun şifresi kırılmadı!

Metin Topuz’un avukatı, Hürriyet’in manşetini yalanlayan bir açıklama yaptı. Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu Bidebunuizle programına katılan Topuz’un avukatı, “telefonun şifresinin kırılmadığını, kendisinin verdiğini” söyledi. Programa katılan Hürriyet muhabiri Toygun Atilla da, “Acaba kendisi mi verdi şifreyi, soruşturma makamlarına bizim bilmediğimiz bir şeyler mi söyledi. Bunların cevabını ben de arıyorum” diye konuştu.