Ana sayfa Editörden Türkiye Cumhuriyeti, nasıl oldu da ‘Türkiye Cezaevi Cumhuriyetine dönüştürüldü?

Türkiye Cumhuriyeti, nasıl oldu da ‘Türkiye Cezaevi Cumhuriyetine dönüştürüldü?

PAYLAŞ

Ataol Behramoğlu, Türkiye’nin utanç verici günlerden geçtiğini söyledi. Cumhuriyet’teki yazısında karamsar bir tablo çizen Behramoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti, nasıl oldu da yeniden kulluğa ve monarşiye özenen Türkiye Cezaevi Cumhuriyetine dönüştürüldü? ifadelerini kullandı.

Behramoğlu’nun yazısı şöyle:

Utanç verici, usanç verici, bıktırıcı, nefret ettirici, isyan ettirici, kanunsuz, vicdansız, ahlaksız süreçlerden geçiyoruz.

Geçiyoruz da değil, demir atmışız.
İyilik adına yaprak kımıldamazken, kötülük gemi azıya almış, kendisiyle birlikte bütün bir ülkeyi de cehenneme doğru sürüklüyor.
İyilik adına bir kıpırtı olsa da boğuluyor, eziliyor, yaşamasına, yeşermesine, büyümesine, güçlenmesine ne izin ne aman veriliyor.
Bu kadar kötülük nerede, ne zaman, nasıl oluştu?
Vicdanlar ne zaman, nerede, nasıl bu kadar karartıldı?

Yurttaşların değil kulların oluşturduğu bir monarşinin yıkıntıları üzerinde yepyeni bir yurttaşlık yönetiminin adı olan Türkiye Cumhuriyeti, nasıl oldu da yeniden kulluğa ve monarşiye özenen Türkiye Karanlıklar Cumhuriyeti, Türkiye Yılgınlıklar Cumhuriyeti, Türkiye Düşmanlıklar Cumhuriyeti, Türkiye Yolsuzluklar Cumhuriyeti, Türkiye Korkular Cumhuriyeti, ve bütün bunlara karşı çıkanlar içinse Türkiye Cezaevi Cumhuriyetine dönüştürüldü?
Nasıl, nerede, ne zaman?

Yazının tamamı için…