Ana sayfa Ekonomi Türkiye ekonomisine bir darbe de S&P’den

Türkiye ekonomisine bir darbe de S&P’den

Rekor kıran döviz kurları ve artan faizlerle piyasaları baskı altında olan Türkiye’ye bir kötü haber de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den geldi.

PAYLAŞ

Kuruluş, Türkiye piyasalarının tatil yaptığı 1 Mayıs akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’nin yabancı para kredi notunu bir basamak düşürerek BB’den BB-‘ye düşürdü. Not görünümü ise negatiften durağana çevrildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, kurdaki değer kaybının ve oynaklığın finansal istikrara yönelik bir risk olduğu belirtildi. Türkiye’deki yüksek enflasyon ile birlikte kötüleşen cari ve mali açık gibi makroekonomik dengesizliklerin kredi notunun indirilmesinde etkili olduğu belirtildi.

Kuruluşun kararını açıklamasının ardından gün boyu 4.10 TL’nin hemen altında seyreden dolar kuru 4.11 TL’ye çıktı.

Standard & Poor’s’un verdiği kredi notunun anlamı, yatırım yapılamaz, spekülatif ülke anlamına gelirken, 52.5 milyar dolarlık yıllık cari açığının yarısını sıcak para yatırımlarıyla fonlayan Türkiye için önemli bir olumsuzluk oluşturuyor.

Son olarak Mart ayının ilk haftasında bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s not indirimi yaparken piyasalarda büyük bir dalgalanmaya neden olmuştu.

Moody’s’in not indiriminin ardından TL’de değer kaybı hızlandı, kur 3.80 TL’den 4.10 TL’nin üzerine çıktı.