Ana sayfa Editörden Türkiye Gazetesi: Ulusalcılar yeni bir darbeye kalkışabilir

Türkiye Gazetesi: Ulusalcılar yeni bir darbeye kalkışabilir

PAYLAŞ

Gülen Hareketinin ordu içerisinde yeni bir darbeye kalkışacak gücünün bulunmadığını söyleyen Elibol, kaynaklarının, TSK içerisinde bir sistem zaafiyeti olduğunu ve bu zaafiyetin giderilememesi durumunda Ulusalcıların yeni bir darbeye kalkışabileceklerini söylediğini aktardı.

Elibol’un yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

FETÖ’cüler TSK içinde yeni bir darbeye kalkışmasının imkân ve kabiliyeti ortadan kaldırıldığına göre ‘Türkiye’de gelecekte yeni bir darbe tehlikesi var mı’ sorusuna kaynaklarım eminim beni şaşırttığı kadar siz değerli okuyucularımı da şaşırtacak şu cevabı verdiler:

“FETÖ’cülerin TSK içinde yapılanmalarını engelleyemeyen, darbe hazırlıklarını tespit edip tedbir alınmasını sağlayamayan bir sistem zafiyeti söz konusu. Eğer bu sistem zafiyeti giderilmezse ve sivil asker ilişkilerini Batı normlarına taşıyacak reformlar ve hukuki düzenlemeler yapılamazsa bir buçuk iki yıl içinde ordudaki Ulusalcılar yeni bir darbeye kalkışabilir. Küresel aktörlerin ve Türkiye karşıtlarının ordu içerisinde darbe yaptıracak birilerini her zaman bulma imkânları vardır. Bu işe engel olmanın yolu kişilere değil sisteme endeksli önleyici tedbirlerin alınmasıdır.”

Bu uyarıyı dikkate alırsak kanaatim odur ki 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu reformların ve hukuki düzenlemelerin hızla yapılması kaçınılmazdır.