Ana sayfa Editörden “Türkiye, Gülen’in iadesinden vaz mı geçti”

“Türkiye, Gülen’in iadesinden vaz mı geçti”

PAYLAŞ

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin bazı iddiaları köşesine taşıdı. Türkiye’nin idam cezasını geri getirmek istemesinin, Washington’un iade ihtimalini neredeyse imkansız düzeyine getireceğini söyleyen Gürcanlı, “Amerikalı yetkililer şu soruyu soruyorlar; ‘Türkiye’de AKP hükümeti Fetullah Gülen’in iadesinden vaz mı geçiyor da idam cezasını geri getirmeye çalışıyor?’ dedi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

Referandum sonrası yeniden alevlenen idam cezası tartışmaları, ABD’de de yakından izleniyor. Ancak tartışmalar, ABD’de kafaları karıştırmış durumda. Amerikalı yetkililere göre, Türkiye ile FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iadesi konusundaki prosedür hâlâ işliyor. Amerikalı hukukçuların, Türkiye tarafından iade için gönderdikleri tüm belgelerin incelemesi devam ediyor.

Ancak bu prosedür devam ederken Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi, Washington’un iade ihtimalini neredeyse imkansız düzeyine getirecek. Kafa karışıklığının nedeni de bu; Amerikalı yetkililer şu soruyu soruyorlar; “Türkiye’de AKP hükümeti Fetullah Gülen’in iadesinden vaz mı geçiyor da idam cezasını geri getirmeye çalışıyor?”