Ana sayfa Öne Çıkanlar Türkiye hapishaneleri: Merhabalaşan, şakalaşan, birbirine sarılan kadın tutsaklara hücre cezası

Türkiye hapishaneleri: Merhabalaşan, şakalaşan, birbirine sarılan kadın tutsaklara hücre cezası

PAYLAŞ

Sincan Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Zeynep Avcı, gönderdiği mektupla hapishanelerde artan baskıları ve hak ihlallerini yazdı. Zeynep Avcı çeşitli renklerin yasaklanarak adım adım tek tip kıyafet uygulamasına geçildiğini ve hapishane yönetiminin “‘Sarılmak’, ‘merhabalaşmak’ ve ‘selamlaşmak’ da yasak” diyerek ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ile diğer kadın tutsaklara hücre cezası verdiğini ifade etti.

ETHA’nın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardıdan ilan edilen OHAL ile birlikte hapishanlerde tutsaklara yönelik hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Sincan Kapalı Kadın Hapihanesi’nde tutuklu bulunan Zeynep Avcı gönderdiği mektupta hapishaede artan ihlallere dikkat çekti.
Jinnews’in haberine göre; Sincan Kapalı Kadın Hapishanesi’nde uzun zamandır yasaklamalar, kısıtlamalar ve hak ihlallerinin yaşandığını anlatan Zeynep Avcı, zaten sınırlı olan spor, kurs vb. faaliyetlerin de komple kaldırıldığını belirtti.

Şakalaşmak da yasak

Sınırlı saatlerde de olsa haftanın belli günleri bir araya gelen tutsaklara uygulanan muameleyi de aktaran Avcı, “Son günlerde sınırlı olan bu etkinliğe çıkartılan her arkadaşa daha koridordayken ‘şöyle dur’, ‘şuraya geç’, ‘orada bekle’ gibi komutlar vererek askeri nizam uygulamaya çalışıyorlar. Amaçları gerilimi arttırmak. Hatta koridorda karşılaştığımız arkadaşlarla sarılmamız ve merhabalaşmamız bile yasak” diye kaydetti.

Sarılmanın bedeli hücre cezası

Zeynep Avcı, mektubunda tanık olduğu bir olayı ise şöyle anlatıyor: “En son arkadaşlar koridorda sohbet dönüşü koğuşlara geçecekleri sırada vedalaşmak için sarılıyor ve o sırada müdahale edilip, ‘yasak’ deniliyor. Buna itiraz eden arkadaşlara ki bunlardan bir tanesi ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’dur, hücre cezası veriliyor. Hücre cezası verilen bir diğer arkadaşımız Sermin Demirağ’ın ise dört yıllık bir cezası kalmış. Sevim, 26 yıldır cezaevindedir. Bu keyfi soruşturmanın altında çok masumane bir yaklaşım olmadığı ortada.”

Mavi, yeşil ve kahverengi tonları yasaklanmıştı

Sincan Kapalı Kadın Hapishanesi’nde daha önce mavi, yeşil ve kahverengi tonları kıyafetlerin yasaklandığını belirten Zeynep Avcı, “Şimdide bu yasağa ‘siyah’ da eklendi. Bu yasağın sadece kadınlara dönük olduğu, güvenlik zafiyeti oluşturduğu bakanlık tarafından alınan bir karar olduğu söyleniyor. Bir taytın, atletin, tişörtün nasıl bir güvenlik zafiyeti oluşturduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu nedenle Adalet Bakanlığı’na yazdığımız dilekçelerle sorduk, bakalım yanıt ne zaman ulaşır bize bilemiyoruz… Biz takipçisi olacağız, sizlerin de bu konuda takipçisi olmanızı istiyoruz. Bu renk yasaklarının sınırlarının genişletilmesi tek tip kıyafete geçişin habercisi. Biz kadın tutsaklar olarak bu yasakları, tek tipi kabul etmeyeceğiz” dedi.