Ana sayfa Editörden “Türkiye kendi Kürt sorununu çözemediği için referanduma müdahil oluyor”

“Türkiye kendi Kürt sorununu çözemediği için referanduma müdahil oluyor”

PAYLAŞ

Kürt meselesi üzerine yaptığı akademik araştırmalar nedeniyle Türkiye’de 17 yıl hapis yatan sosyolog İsmail Beşikçi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan bağımsızlık referandumunun ardından DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı:

“Kürtler kendi iradeleri olan bir ulustur. Referandum kararı almışlardır ve bunu gerçekleştirmişlerdir. Bu bakımdan referandumun gerçekleştirilmesi başlı başına çok büyük başarıdır” diyen Beşikççi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehditlerini ve Türkiye’nin tutumunu değerlendirdi:

“Bu tamamen Kürtleri ilgilendiren bir sorundur. Irak’ta 2005’te anayasa yapılmıştır. Anayasının 140. maddesinde “Kürdistan’dan koparılmış alanlarda referandum yapılmalıdır” denilmiştir. Irak hükümeti zamanında bunu yapmadı. Kürtler bunun yapılması için çok kere hükümeti uyardı. Bunun üzerine Kürtler Irak’ta Anayasa Mahkemesi’ne gitti ama bu talepleri değerlendirilmedi. Türkiye, İran, Suriye gibi devletlerin Kürdistan’ın güneyinde gelişen sürece karışmaları doğru değildir. Sen kendi ülkendeki Kürtlerle ilgili sorunu çözememişsin ki başka ülkelere karışıyorsun.

Kendi ülkesindeki sorunu çözemediği için müdahil oluyorlar. “Orada siyasi bir durum oluşursa burayı etkiler” diye düşünüyorlar. Türkiye de kendi Kürtleriyle ilgili sorunu çözme konusunda iradesi olmadığı için baskıyla durumu idare etmeye çalışıyor.”