Ana sayfa Gündem Türkiye, Koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye, Koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?

PAYLAŞ

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 49’uncu, can kaybı sayısında 38’inci sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, vaka sayısında 10’uncu, can kaybında ise 16’ncı sırada bulunuyor. Türkiye dün ölüm sıralamasında 15. sıradaydı.

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers’ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilere göre Avrupa’nın beş mikrodevletinden biri olan ve etrafı İtalya toprakları ile çevrili San Marino vaka sayısında 1. sırada görünüyor. San Marino’yu, Katar, Vatikan, Andorra, Lüksemburg, İspanya, Mayotte, Bahreyn, Singapur, Kuveyt izliyor.

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada San Marino görünüyor. San Marino’yu; Belçika, Andorra, İspanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, İsveç, Sint Maarten, Hollanda ve İrlanda izliyor.

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 163 bin 103 vaka ile dünyada 50’nci; 4 bin 515 ölüm ile 38’inci sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 10’uncu, ölüm sayısında da 16’ncı durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

 1. ABD
 2. Brezilya
 3. Rusya
 4. İspanya
 5. Birleşik Krallık
 6. İtalya
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Hindistan
 10. Türkiye
 11. Peru
 12. İran
 13. Şili
 14. Kanada
 15. Meksika

Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

 1. ABD
 2. Birleşik Krallık
 3. İtalya
 4. Fransa
 5. Brezilya
 6. İspanya
 7. Belçika
 8. Meksika
 9. Almanya
 10. İran
 11. Kanada
 12. Hollanda
 13. Hindistan
 14. Çin
 15. Rusya