Connect with us

Sürmanşet

Türkiye Şeker Fabrikaları’nın bir yıllık zararı 100 milyon lira

Published

on

Şeker ihtiyacını karşılamak için pancardan şeker elde eden ve bünyesinde 25 şeker fabrikası, 5 makine fabrikası, 4 alkol fabrikası, 1 tohum işleme fabrikası, 1 araştırma enstitüsü bulunan ve Ortadoğu şeker pazarının ise yüzde 65’ine hakim olan Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker) büyük zararın içerisine sürüklendi.

BirGün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek’in gündeme taşıdığı Sayıştay 2015 yılı Denetim Raporu, Türkşeker’in 2015 yılında 100 milyon 279 bin TL zarar ettiğini ortaya koydu. Kurum içerisinde birçok sorunun bulunduğuna dikkati çeken Sayıştay, Türkşeker’in kurum dışından sağladığı hizmetlere ödediği ücretin de 135 milyon 830 bin TL olduğunu açıkladı.

Türkşeker’in yaptığı satışların her ay farklı seyretmesi ve düşük satışın yapıldığı aylarda kurumun zarar etmesi Sayıştay’ın vurguladığı sorunlar arasında yer aldı. Şeker üretiminin ve satışının rekabete açık bir pazar olduğunu ifade eden denetçiler, Türkşeker’in düşük satış yaptığı aylarda personel ödemeleri, vergi ödemeleri, SGK primlerinin aktarımı, pancar ödemeleri, suni gübre ve yakıt alımlarının ödemeleri gibi nedenlerle zarar ettiğini belirtti. Kurumun “nakit dar boğazı”na girdiğini belirten Sayıştay, düşük satış yapılan aylarda nakit ihtiyacını karşılamak için yabancı kaynak kullanıldığına dikkati çekti. Türkşeker’in şeker satışlarını yılın tüm aylarına yayması için gerekli çalışmaları yapmasını isteyen Sayıştay bu kapsamda, 2014 yılında kapatılan Pazarlama Dairesi Başkanlığı’nın yeniden kurulmasını istedi. Sayıştay ayrıca şekerli gıda üretimi yapan firmaların tercihleri konusunda araştırmalar yaparak yeni pazarlama teknikleri geliştirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Sayıştay’ın Türkşeker’deki hatalı işlemlere ilişkin tespitlerinden bir diğeri ihtiyaç olmayan personel kadrosuna yapılan atamalar oldu. Personeli bulunan kadrolara atama yapıldığını tespit eden denetçiler, bu nedenle kurumda hukuki problemlerin ortaya çıktığını ve iş verimliliği ile disiplinin olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Şeker üretiminde kullanılan tatlandırıcıların yaygınlaşması ile ilgili uyarı da raporda yer aldı. Denetçiler, insan sağlığı açısından olumsuz etkileri olan yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların kullanımının giderek arttığına dikkati çekerek şeker sektörü açısından da haksız rekabete yol açan bu girdinin kullanımın sınırlandırılmasını istedi. İlaç sektöründeki kullanımı dışında yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatına sınırlama getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Sayıştay ayrıca Türkşeker’de iklim özellikleri sebebiyle yeterli miktarda pancar üretilemeyen bölgelerdeki üreticilerin daha ekonomik olan alternatif ürünlere yönlendirilmesini, şeker üretiminde verimliliğin artırılabilmesi için pancar üretim kotalarının yüksek verim ve kalitede üretim yapabilen bölgelere kaydırılmasını, pancar çeşit seçiminin isabetli yapılmasını ve gübrelemenin usulüne uygun yapılarak pancarın özelliklerinin iyileştirilmesini istedi.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar