Ana sayfa Gündem “Türkiye, Suriye’de ABD’yi vurdu” iddiası

“Türkiye, Suriye’de ABD’yi vurdu” iddiası

Türkiye'nin Suriye'de başlattığı askeri operasyonda yanlışlıkla ABD Özel Kuvvetleri'ne bağlı askerleri vurduğu iddia edildi. Daha sonrasında Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise söz konusu iddia yalanlandı.

PAYLAŞ
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, Suriye‘de Ayn el-Arap (Kobani) yakınlarında ABD askerlerine ait bir gözlem noktasının yakınlarında patlama olduğunu, ancak bu patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiğini henüz tespit edemediklerini belirtti.
İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki saldırı iddialarına ilişkin “Kobani yakınlarında askeri üssün değil askeri gözlem noktasının yakınında bir patlama meydana geldiğinin farkındayız.” dedi.
Patlamanın detaylarına ilişkin bilgi toplamaya devam ettiklerini ifade eden yetkili, “Saldırıda hiçbir ABD askeri zarar görmedi. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğini henüz bilmiyoruz.” diye konuştu.
Yetkili, “Amerikan askerlerine yönelik bilinçli bir saldırı olduğuna inanmıyoruz.” değerlendirmesinde de bulundu.
MSB’DEN AÇIKLAMA
Milli Savunma Bakanlığı, ABD’nin gözlem noktasına herhangi bir atışın söz konusu olmadığını bildirdi.
MSB’nin açıklaması şöyle:
“ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.”
Pentagon doğruladı: Türkiye ABD askerlerinin yakınını vurdu
Pentagon’dan daha sonra gelen resmi açıklamada ise Türkiye’nin top ateşinden kaynaklanan patlamanın ABD askerlerinin bulunduğu bölge yakınında olduğu doğrulandı.
Pentagon’un açıklaması şöyle:

“11 Ekim günü yerel saatle 21.00 civarında Kobane yakınlarındaki ABD askerleri top ateşi altında kaldı. Patlama güvenlik mekanizmasının dışındaki bir noktadan birkaç yüz metre uzakta ve Türklerin ABD askerlerinin olduğunu bildiği bir yerde gerçekleşti. ABD askerlerinden yaralanan olmadı. ABD askerleri Kobani’den çekilmedi. ABD, Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekatına ve özellikle de güvenlik mekanizması dışındaki noktalarda ve ABD askerlerinin bulunduğu bölge yakınlarındaki operasyonlarına karşı çıkmaktadır. ABD Türkiye’nin anında savunmayla karşılık verilmesiyle sonuçlanabilecek adımlardan kaçınmasını talep etmektedir.”