Ana sayfa Sürmanşet Türkiye Trump’ın izinde: Paris İklim Anlaşması’nın onayı askıya alındı

Türkiye Trump’ın izinde: Paris İklim Anlaşması’nın onayı askıya alındı

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın “ABD’ye karşı ekonomik avantaj elde etme çabası” olarak niteleyerek çekilme kararı aldığı Paris İklim Anlaşması’na dair bir adım da Türkiye’den geldi.

Geçtiğimiz yıl 200’e yakın ülkeyle birlikte anlaşmayı imzalayan ancak anlaşma metninin TBMM’deki onay süreci henüz tamamlanmadığından resmi olarak anlaşmaya taraf olmayan Türkiye, yol haritasının gözden geçirilmesi için onay sürecini askıya alma kararı aldı.

Habertürk’ün haberine göre; karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlendirmesi sonucunda çıktı. ABD’nin çekilmesinin 2020’de yürürlüğe girecek anlaşmanın geleceğini riske attığı değerlendirmesinde bulunan bakanlık, anlaşmanın geleceğini takip etme ve buna göre bir yol haritası çıkarma kararı aldı.

Türkiye’nin derdi Yeşil İklim Fonu’ndan pay kapmak

Bakanlık, en büyük mali destekçisinin ABD olduğu Yeşil İklim Fonu’nda ciddi sorunların oluşacağını, bu fon kurulamadığı takdirde hiçbir ülkenin sera gazı salınımı için önlem alamayacağını ifade etti.

Bakanlığın yol haritasında kesin olan, Paris İklim Anlaşması’nın ABD’ye karşın devamlılığında karar kılınması halinde anlaşma kapsamında oluşturulacak Yeşil İklim Fonu’ndan pay alma şartını öne sürmek.

Türkiye, mevcut haliyle gelişmiş ülkeler sınıfında görüldüğü için ülkelerin emisyon salınımlarını önlemek için oluşturulacak 100 milyar dolarlık fondan pay alamıyor. Ankara ise hem gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer almak hem de fon tarafından desteklenmek istiyor.