Ana sayfa Manşet Türkiye ve Suriye tarafından kuşatılan El Bab kimin olacak?

Türkiye ve Suriye tarafından kuşatılan El Bab kimin olacak?

PAYLAŞ

IŞİD’in Halep’teki son kalesi El Bab, bir taraftan Türk ordusu, diğer taraftan Suriye rejim güçleri tarafından kuşatma altında alındı. Ancak şehrin IŞİD’den temizlenmesinin ardından kimin kontrolü altına gireceği ise taraflar arasında resmi olarak henüz konuşulmuş değil.

IŞİD’in kalan militanları tamamen çevrili durumdaki Halep’in El Bab kentinde bulunuyor. Pazartesi günü şehrin güney yakasından Suriye rejim güçleri harekete geçti. Ondan önce ise kuzeyden muhalif birlikleriin desteğindeki Türk askeri şehri kuşattı.

Şam yönetimine muhalif Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin başkanı Rami Abdurrahman da Al Hayat’a verdiği demecinde şehrin kuşatma altında olduğunun altını çiziyor. Abdurrahman, Rus tank ve topçu birliklerinin yanı sıra Lübnan Hizbullah’ı destekli Suriye ordusunun, şehri IŞİD’in başkenti Rakka’ya bağlayan yolu kestiğini söylüyor.

Ancak Hizbullah’a yakın kaynaklar Suriye rejim güçlerinin henüz şehre güneyden girmeyi başarabilecek bir koridor açamadığını söylüyor.

Mevcut durumda Türk Askeri ve Suriye rejimi arasında gizli bir rekabet sürüyor: “Kim ilk önce El Bab’a girmeyi başarabilecek.” Moskova Devlet Üniversitesi profesörü Vladimir İsaev gazeta.ru’ya verdiği demecinde bu durumun ciddi çatışma riski taşıdığını düşünüyor. İsaev, Suriye ve Türkiye ordusunun IŞİD yerine birbirleriyle mücadele içerisinde girebileceğini söylüyor.

Suriye iç savaşının en başından beri farklı taraflarda duran iki ülkenin şehre nasıl girecekleri konusu henüz açıklığa kavuşmuş değil. Suriye, Türkiye’yi defalarca ülkeyi işgal eden teröristlerin suç ortağı olmakla suçladı. Buna karşılık Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, özgürlüğüne kavuşmasının ardından El Bab’ı Şam’a vermeyeceklerini söylemişti.

Uzmanlar, El Bab’ın IŞİD’den temizlenmesinin ardından Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçmeyeceğini düşünüyor. Siyaset Bilimci Yuriy Mavashev’e göre, Moskova ve Ankara arasında, Özgür Suriye Ordusu askerlerinin yoğunlukta olduğu El Bab şehrinin Türkiye’nin kontrolüne bırakılacağı yönünde bir anlaşma var.