Ana sayfa Dünya ‘Türkiye’nin ağır bir krizde, Erdoğan, arkasında bölünmüş bir ulus bıraktı’

‘Türkiye’nin ağır bir krizde, Erdoğan, arkasında bölünmüş bir ulus bıraktı’

PAYLAŞ

Avrupa Parlamentosu’ndaki muhafazakarların lideri Manfred Weber, referandum sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin ağır bir krizde olduğunu savundu.

Avrupa Parlamentosu’nda muhafazakarların oluşturduğu Avrupa Halk Partisi’nin Başkanı Manfred Weber, referandum sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Referandum sonuçlarından bağımsız olarak: Cumhurbaşkanı Erdoğan referandumuyla arkasında bölünmüş bir ulus bıraktı. Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz” dedi.

Alman Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin de başkan yardımcısı olan Weber, devlet yönetiminin yaptığı yolun Türkiye’nin yolundan saptığını gösterdiğini belirterek “Avrupalılar şimdi serinkanlılığını korumak zorunda” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Türkiye’de bağımsız yargı ve hukuk devleti ilkesinin teminat altına alınmasını istedi. Bu ilkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin temel ilkeleri olduğunu ve bu nedenle büyük önem taşıdığını belirten Jagland, Anayasa değişikliğini destekleyen ve karşı çıkanların işbirliğini sürdürmesi ve mevcut bölünmelerin de üstesinden gelinmesini istedi.