Ana sayfa Medya Türkiye’nin Alman gazetesine verdiği reklamın içeriği sahte çıktı

Türkiye’nin Alman gazetesine verdiği reklamın içeriği sahte çıktı

PAYLAŞ

Türkiye’nin Almanya’nın en önemli gazetelerinden Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği ‘Turkey-Discover the Potential (Türkiye-Potansiyelini keşfet) başlıklı reklamın içeriğinin sahte olduğu ortaya çıktı. Alman Ticaret Odası, ilanda yer alan Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile söyleşinin gerçekte yapılmadığını açıkladı.

Benimle yapılmış böyle bir röportaj yok

Frankfurter Allgemeine gazetesine verilen tam sayfa reklamda, Türkiye’de görev yapan Alman Ticaret Odası Genel Müdür Yardımcısı Frank Kaiser ile bir röportaj yapılmış gibi gösterilmiş ve Kaiser’in sözlerinden yola çıkılarak Türkiye’nin turistler ve yatırımcılar için ne kadar uygun olduğu tavsiyeleri yer almıştı.

Almanya’da yayımlanan Frankfurter Allgemeine (FAZ) gazetesinde yer alan haberde perşembe günü gazetelere verilen Türkiye’yi yatırım ve turizm için cazibe odağı olduğunun anlatıldığı tam sayfa ilanında kendisi ile röportaj yapılmış gösterilen Kaiser, kendisi ile böyle bir röportaj yapılmadığını söylediği belirtiliyor.

Haberde, kısa adı AHK Türkiye olan Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreter Vekili Frank Kaiser, kendisi ile yapılmış röportajdan alınmış gibi yer verilen değerlendirmelerin doğru olduğunu ancak kimsenin kendisi ile böyle bir röportaj yapmadığını söylüyor.

Sahte haber

Bunu “fake news” (sahte haber) diye duyuran FAZ’a İstanbul’dan açıklama yapan Kaiser’in bir üstü, AHK Türkiye Genel Sekreteri Jan Nöther, yayımlanan metni ne kendisinin ne de Kaiser’in bildiğini belirtti.

‘İç yazışmadan alınma’

Nöther “Bu şekliyle bir röportaj yapılmadı ve biz de yayımlanması için izin vermedik” dedi.

Kaiser, kendisiyle röportaj yaptığı yazılan kişiyi de tanımadığını söyledi.

Konuşmanın kısmen Kaiser’in AHK Türkiye adına Hamburg’da yaptığı bir konuşmadan aldığı belirlendi.

“İlandaki ifadeler yanlış değil, ama bize sormadan bizi reklamda kullandılar, bu olmaz” vurgusu yapan Nöther, AHK Türkiye’nin yasal pozisyonuyla ilgili bir soruya verildiği ileri sürülen yanıtın ise kendisinin kurumun üyelerine gönderdiği bir iç yazışmadan alınmasına bilhassa sinirlendiğini belirtti. (turizmgazetesi)