Ana sayfa Politika “Türkiye’nin hiçbir din görevlisi yada DİTİB’in hiçbir mensubu ajan değildir”

“Türkiye’nin hiçbir din görevlisi yada DİTİB’in hiçbir mensubu ajan değildir”

PAYLAŞ

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kuırulu sonrası açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un konuşmasından başlıklar şu şekilde:

GÜLEN’İN İADESİ

Türkiye’nin ABD’den bu yetkililerle görüşmeleri hayra alamettir. En başından itibaren ifade ediyoruz, bir kere daha söylemek isterim. ABD ile uzun yıllara dayalı ilişkimiz var. NATO çerçevesinde ve bu bölgede yakın zamanlarda da ilişkimiz var. Yeni yönetimle birlikte ilişkilerin iyileşmesini bekliyoruz. Birisi PYD’ye verilen desteğin sonlandırılması. Operasyonda Türkiye’nin desteklediği ve ABD’nin destekleyebileceği ılımlılarla operasyon yapmasını istiyoruz. ABD’nin bu çerçevede PYD’ye verdikleri destekleri gözden geçireceğini umuyoruz. Bütün görüşmelerde FETO’nun iadesi gündeme gelmiştir. Sadece Gülen’in değil bu örgütle ilişkili olan ve ABD’ye kaçmış olanların iadesi üzerinde durulmaktadır. Bu ulusal güvenlik meselesidir. Dost ve müttefik olan bir ülkeden FETO’yu ve irtibatlı militanlarını iade etmelerini istiyoruz. Her vesile ile dile getiriyoruz. Son zamanlarda yapılan ziyaretler olumlu işaretlerdir. Ümit ediyoruz ki beklentilerimize karşılık gelecek.

FIRAT KALKANI

Güvenlikle ilgili olarak en iyiden en kötüye kadar bütün senaryolar gözden geçirilir. Güvenlikle ilgili şu anda konuştuğumuz şartlar birkaç saat sonra değişebilir. Baştan beri söylediğimiz şudur, bu şehirlerin kurtarılması operasyonlarını mutlaka bu şehrin ahalisi ile birlikte yapmak ve bu şehirde yaşayan insanların geri dönmesini sağlamaktır. Bir terör örgütünü bir şehirden çıkarırken başka bir terör örgütünü getirmenin yanlış olduğunu söylüyoruz.

Türkiye, PYD-YPG güçlerinin PKK ile birlikte yaptıkları saldırıları takip etmekte ve en az DAEŞ kadar zararlı görmektedir. Bunu bütün dostlarımız biliyor. Zaman zaman yürüttüğümüz operasyonlarda desteklerini büyütüyorlar. Zaman zaman destekleri azalıyor.

El Bab’ta sona doğru gelinmekte. TSK’nın desteklediği ÖSO güçleri şehrin bütününe hâkim olmuştur. Dikkatli bir şekilde takip ediyoruz, DAEŞ’in intihar saldırıları çıkması mümkündür. Titiz bir şekilde temizlenme faslı sürdürülüyor. Aynı modeli Rakka’da kullanalım diyoruz.

Gerekli görüşmeler yapılıyor. Belli bir sonuç alınırsa, Türkiye buna göre hareket eder. Görüşmelerin devam ettiğini söylemekle yetinmek durumundayız.

RAKKA OPERASYONU

Önce ortaya Türkiye ve Amerika tarafının Rakka ile ilgili bir ortak eylem planı çıkmalıdır. Ortak bakış açısı ortak eylem planı ortaya koyar. Bu planının gerçekleşmesi için nereden nasıl hareket edeceği sonranın konusu. Şu an o konumda değil Türkiye.

CASUS İMAM ELEŞTİRİSİ

“Ümit ediyoruz ki görüşmelerden sonra Alman makamları bu yanlış uygulamaları sonlandırır. Türkiye’nin hiçbir din görevlisi yada DİTİB’in hiçbir mensubu ajan değildir. Avrupa’da yükselen yabancı düşmanlığına karşı Alman siyasetçilerin uyanık olması lazım. Avrupa’da seçimin olması yabancı düşmanlığını, Türk düşmanlığını hem de genel olarak göçmen düşmanlığını arttırıyor. Avrupa için en büyük tehlike artık rap rap ayak seslerini duyduğumuz yeni faşizmin yükseliş sesleridir. Faşizm dalgasının Avrupa’yı kuşatmaması için Avrupa’nın yabancılarla barış içerisinde yaşayabilmeyi sürdürmesi gerekiyor. Bunun için yurt dışındaki milyonlarca Türk vatandaşının varlığı garantidir.”