Ana sayfa Çevre Türkiye’nin ilk milli parkında ağaç katliamı

Türkiye’nin ilk milli parkında ağaç katliamı

500 yaşında ağaçların olduğu Yozgat Çamlık Milli Parkı’nda çok sayıda ağaç kesildi.

PAYLAŞ

Doğa ve çevre katliamlarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Türkiye’nin ilk milli parkı olan 264 hektarlık Yozgat Çamlık Milli Parkı’nda çok sayıda ağaç kesildi. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre kesilen ağaçların kütük haline getirildiği ve üç kamyon kütüğün Çamlık Milli Parkı’ndan çıkarıldığı aktarıldı. Kesimler üç farklı bölgede devam ederken, yurttaşlar ağaç katliamına tepki gösterdi.

500 YAŞINDA AĞAÇLAR VAR

Ağaç katliamı yapılan Yozgat Çamlığı Milli Parkı Kafkas Çamı adında 400 – 500 yaşlarında Karaçam türü de bulunuyor. Bu çam türü Türkiye’de sadece Çamlıkta bulunuyor. Çamlıkta 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türü yaşıyor ve bunların içinde 30’a yakın endemik tür bulunuyor.

70 AĞAÇ KESİLDİ

İsmini vermeyen bir bölge sakini ağaç katliamıyla ilgili şunları söyledi:

“Ben milli parkın tam karşısında oturuyorum. Ağaçların kesildiğini gördüğüm ilk gün Yozgat Milli Park Müdürlüğü’nü aradım ve ‘ihaleye verildi’ dediler. Sonra Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü aradım. Onlar da ‘Yozgat Milli Parklar Genel Müdürlüğü öyle uygun gördüyse biz bir şey yapamayız’ dediler. Kesilen ağaç sayısı da tam net değil ama iki gün önce üç kamyona yükleyip götürdüler ve yaklaşık üç, dört kamyonluk daha ağaç kesilmiş halde duruyor. Kesimlerin başladığı ilk günü en az 60-70 ağaç kesildi.”