Ana sayfa Manşet Türkiye’nin ‘kendi’ mültecileri: Kürtler

Türkiye’nin ‘kendi’ mültecileri: Kürtler

PAYLAŞ

Avrupalı liderler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, cömertçe yüzbinlerce Suriyeli mülteciyi ağırladığı için alkışlayıp övüyor. Ama o liderlerin hiçbiri geçen yıl ülkenin güney doğusunda evlerinden ve şehirlerinden edilen 400 bin Kürt’ten bahsetmiyor.

Yardım kuruluşlarının ifade ettiğine göre, geçtiğimiz yıl içinde yaklaşık 400 bin Kürt, evinden, yurdundan ve şehrinden göç etmek zorunda kaldı. Diyarbakır’da faaliyet gösteren Sarmaşık Derneği Başkanı Hüseyin Durmaz’a göre, bu bir çeşit ‘ikiyüzlülük.’

Bölgedeki halkın neredeyse tümü evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Hükümet ve PKK arasında 9 ay boyunca süren çatışmalarda bin 600 kişi yaşamını yitirdi. Bazı gözlemcilere göreyse bu rakam 2 bin 500’ün üzerinde.

ANKARA VE PKK ARASINDA ŞEHİR SAVAŞI

Middle East Eye den Jonathan Steele’in kaleme aldığı analize göre şehirlerdeki çatışmaların üzerinden 1 yıl geçmiş olsa da yara izlerini görmek hala mümkün.Bölgede uzun yıllardır yaşayanların aktardığına göre son dönemde yaşanan ‘savaş’ bölgede 1980’lerde ve 1990’larda yaşanandan çok daha tahrip edici oldu. Bu eski çatışmalar kırsal alanları kapsarken, şimdiki çatışmalar şehirlere sıçradı.

Leyla Birlik, 2012’de 65 bin nüfus barındıran Şırnak’ın, bugün yüzde 70’inin yıkıldığını söylüyor. 600 cenaze törenine katıldığını söyleyen vekil, Türkiye ordusunun ağır silahlar ve toplarla şehirleri tahrip ettiğini belirtiyor. Keskin nişancı mermileriyle ölenlerin cenazelerinin haftalarca sokaklarda kaldığını ifade ediyor.

UNESCO’nun miras listesinde yer alan Sur’da büyük oranda tahribat meydana geldi. Bölgede yaşayan 30 bin kişinin buldozerler çalışırken bölgeye girişi de yasak. Hükümetin buna karşın savunmasıysa, ‘birçok evde cephanelik bulunduğu için güvenliğin sağlanmasının zorlaşması.’

AVRUPA’YA RİCA

Geçtiğimiz aylarda yaşanan darbe girişiminin ardından gelen OHAL yaptırımları sebebiyle bölge halkına yardım ulaştıran iki dernek kapatıldı. Bu dernekler Kürtlere, Suriyelilere, Ermenilere ve Araplara yardım ediyordu. Şimdi ise yaklaşık 20 bin kişi çadır evlerde hayat mücadelesi veriyor.

Buna karşılık 500 daire yaptırılması ise Ankara hükümeti tarafından engellendi. Kasım ayında çadırları yakılan ailelerden güvenlik güçleri ‘başka bir yere’ gitmelerini istedi. Buna karşılık ise 5 bin aile açlık riskiyle karşı karşıya.

Ankara’dan yardım gelmeyince Avrupa’dan yardım istediğini ifade eden Sarmaşık Derneği Başkanı Hüseyin Durmaz, ‘AB’nin bu konuyu bir an önce ele almasını istiyoruz’ diyor. Gazetecilere, AB üyelerine ve bölgeyi ziyaret edenlere de bu isteklerini söylediğini belirtiyor.

Türkiye Devleti’nin Kürtleri ‘uysal ve yumuşak başlı’ hale getirmek istediğini söyleyen Rojava Derneği başkanı Mustafa Ocaklık, ‘Türk hükumeti, Kürt organizasyonlarına karşı’ diye konuştu.