Ana sayfa Genel Türkiye’nin Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iade talebi kabul edildi

Türkiye’nin Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iade talebi kabul edildi

PAYLAŞ


Kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle kırmızı bültenle aranan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye’nin Avusturya’da Wels Mahkemesi’ne yaptığı iade başvurusu kabul edildi. Mahkemenin, ABD’nin iade talebiyle ilgili incelemesinin sürdüğünü belirten Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger, nihai kararın da bu aşamadan sonra verileceğini belirtti.

Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger, müvekkili hakkında devam eden ABD’ye iade talebinin incelenmesinin ardından durumun netleşeceğini söyledi. Dülger, “Mahkemenin ve nihai karar mercii olan Avusturya Adalet Bakanlığı’nın vereceği karar uyarınca müvekkilin Türkiye’ye gelmesi mümkün olabilecektir” dedi. Dülger, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada mahkemenin her iki ülkenin iade taleplerini ayrı ayrı değerlendirdiğini belirten Dülger, ABD’nin iade talebini reddedilmesi durumunda ise Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edileceğini ifade etti. 

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da yakalandıktan sonra tutuklanmıştı. Korkmaz’ın tutukluluk süresi 22 Eylül’e kadar uzatıldı.

ABD’nin Utah eyaletinde görülen davada Sezgin Baran Korkmaz’ın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ile Amerikan Vergi Dairesi’ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları akladıkları iddiaları inceleniyor. (HABER MERKEZİ)

Source link