Connect with us

Dünya

Türkiye’ye sığınan Raşid Dostum’un korumalarına tecavüzden 5 yıl hapis cezası

Published

on

Afganistan Yüksek Mahkemesi, Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdül Raşid Dostum’un 7 korumasını, Dostum’un siyasi bir rakibini “kaçırıp tecavüz etmek” suçlarından 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Salı günü mahkeme kararını açıklayan Afganistan Yüksek Mahkemesi’nin Sözcüsü, aynı olayda “işkence yapmak” ve “cinsel istismarda bulunma emri vermekle” suçlanan Dostum hakkında mahkemenin bir karar verip vermediğini ise yanıtsız bıraktı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Özbek kökenli General Dostum kendisine yönelik suçlamaların ardından Türkiye’ye gelerek ülkesini terk etmişti. General Dostum’un Mayıs ayında tedavi için Türkiye’ye geldiği bildirilmişti.

Dostum’a yöneltilen suçlamalar

Dostum, 2016 yılının Kasım ayında kendi partisine mensup politikacı, Jowzjan’ın eski valisi Ahmet Eşçi’yi önce kendisi dövmek, ardından korumalarına dövdürtmek ve akabinde de kaçırmak ile itham ediliyor. Olayın Afganistan’da bir buzkaşi turnuvası sırasında meydana geldiği, Dostum’un siyasi rakibini daha sonra rehin alıp korumalarına tecavüz etmeleri emri verdiği öne sürülüyor. Dostum tüm bu suçlamaları reddediyor.

Afganistan’daki iç savaşta kuzeydeki askeri birlikleri komuta eden Dostum’a daha önceleri de insan hakları ihlallerinde bulunduğu yönünde suçlamalar yöneltilmişti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı General Dostum ve korumaları hakkında dava açılması, Kabil’de şaşkınlık yaratmıştı. Afganistan hükümet içindeki yolsuzluk ve çok sayıda resmi görevlinin adının karıştığı insan hakları ihlalleri iddiaları ile sık sık gündeme gelse de ülkede sorumluların mahkeme önüne çıkarılması nadir yaşanan bir durum olarak kabul ediliyor.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar