Ana sayfa Öne Çıkanlar Türklere “deve güdücü” benzetmesi Almanya’yı karıştırdı

Türklere “deve güdücü” benzetmesi Almanya’yı karıştırdı

PAYLAŞ

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg’un Türklerle ilgili sarf ettiği “kimyon tacirliği yapan deve güdücüsü” sözlerine Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Adalet Bakanı Heiko Maas’tan da sert tepki geldi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier Poggenburg’un sözleriyle ilgili olarak, “Burada gördüğüm şey, üsluplarında ölçüsüzlüğü, tutumlarında saygısızlık ve nefreti kendilerine strateji devşiren politikacıların bulunduğudur” dedi. “Parlamento ve hükümetlere seçilerek siyasi sorumluluk üstlenen kişilerin rol model olduklarının bilincinde olması ve buna uygun davranmasını” umduğunu söyleyen Steinmeier, “Bu ülkenin vatandaşlarının kendilerini bu tür kişilere kullandırtmamasını umuyorum” şeklinde konuştu.

Frank-Walter Steinmeier

Adalet Bakanı Heiko Maas da Poggenburg’un sözlerini eleştirerek, “İnsanlara etnik kökenlerinden ötürü ayrımcılık yapanlar ırkçılıkla suçlanmaya hazır olmalı” dedi.

Saksonya-Anhalt Eyalet Başbakanı Michael Kretschmer de Poggenburg’un sözlerini “aşağılayıcı” diye nitelendirerek, “AfD’nin gerçek yüzünü her geçen gün biraz daha gösterdiğini” söyledi. Yeşiller partisi Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt da kin ve düşmanlığa tahrikin düşünce özgürlüğü kapsamına girmediğini vurguladı.

Sözleri tartışma yaratan AfD’li politikacı Poggenburg ise Perşembe günü bir açıklama yaparak, sözlerinin “abartılı bir siyasi hiciv” niteliğinde olduğunu söyledi. Amacının başka milletleri doğrudan aşağılamak olmadığını savunan Poggenburg, “sözlerinin bir halk grubu olarak Türklerle ilgili olmadığını, Türk Toplumu derneğinin Yurt Bakanlığı planlarına yönelik yersiz eleştirisini hedef alan sert bir tepki olduğunu” savundu.
DW