Ana sayfa Manşet Türkmenistan’da kriz: Türkiye, Türkmenler için finansal hac merkezi oldu

Türkmenistan’da kriz: Türkiye, Türkmenler için finansal hac merkezi oldu

PAYLAŞ

2017 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan finansal krizle boğuşuyor. Ülke genelinde bankalardan nakit çekimine ve döviz alışverişine resmi olarak kısıtlama getirilirken, bu durum ülke vatandaşlarını tasarruflarını Türkiye’ye nakit olarak aktarmaya zorluyor. Uzmanlara göre sorun, petrol ve doğalgaz ihracatından gelen kazancın düşürülmesi ve Başkan Kurbankulu Berdimuhammedov’un fahiş harcamaları.

Kriz nedeniyle Türkmenistan Merkez Bankası yerel halk için para birimi satışını durdurdu. Ancak sonbaharda yapılacak olan 2017 Asya Oyunları gibi ülke için önemli projelerin uygulanması noktasındaki katılımcı şirketler kapsam dışı bırakıldı.

Türkmenistan’daki döviz bozma makamlarıyla ilgili resmi yasak ve ülkedeki bankalarda nakit çıkarma konusundaki kısıtlama, Türkmenleri banka kartlarından para çekmenin çeşitli yollarını aramaya zorluyor. Türkiye ise Türkmenistan için finansal bir hac merkezi haline geldi.

Türkmenler Aksaray’a akın etti

Türkmen ‘Azatlık’ radyosunun verdiği bilgilere göre, son günlerde İstanbul’un kalabalık semtlerinden Aksaray sokaklarında bulunan ATM’lerin önünde düzinelerce Türkmenistan vatandaşı görmek mümkün. Habere göre, ülke sınırları içerisinde para çekemeyen Türkmen vatandaşlar çözümü yurtdışına çıkmakta buluyor. Yurtdışına çıkamayanlar ise işlerini aracılarla hallediyor. Türkmenler, uluslararası banka işlemlerinden doğan masraflar ve aracıların hizmet bedelleri nedeniyle paralarının yüzde 10’unu kaybediyor.

Uzmanlara göre, Türkmen yetkililerin kısa süre içerisinde Türk bankalarıyla bağlantıya geçmesi ve Türkmenistan’a ait bankaların kartlarından para çekilmesine yönelik bir yasak getirilmesi bekleniyor.

2017 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’da, sadece ‘olimpiyat şehri’ ve yeni havaalanının inşaası için bütçeden 8 milyar dolar harcandığı belirtiliyor.

Ancak Türkmenistan’ın ekonomik sorunların daha önceden başladığı belirtiliyor. Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre bu krizin nedeni, enerji fiyatlarındaki düşüş, kredilerin geri ödemelerinde yaşanan aksaklıklar ve ülkedeki üretim eksikliği… Öyle ki; Türkmenistan’da otomotiv ve gıda sektörü dahil neredeyse tüm mallar yurtdışından satın alınıyor. Buna ek olarak petrol ve gaz satışı gelirlerine odaklanan yanlış mali politikaların da krizin büyümesinde etkili olduğu belirtiliyor.

Son seçimlerde yüzde 97.69 oy almıştı

Saparmurat Türkmenbaşı’nın ölümü sonrasında iktidara gelen Kurbankulu Berdimuhammedov 2006 yılından beri ülkeyi yönetiyor. Berdimuhammedov, geçtiğimiz şubat ayında gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 97,69’unu almıştı. Ülke anayasası Devlet Başkanı’nın 70 yaşına kadar görev yapabilmesini öngörüyordu. Berdimuhamedov’un isteği üzerine 2016 yılında parlamento reforma giderek anayasada değişiklik yaptı. Değişiklikle Devlet Başkanı’nın 70 yaşına kadar görev yapması maddesi devre dışı bırakıldı.